Zorza nad Odrą

Nowy numer 33/2021

publikacja 19.08.2021 00:00

Kazimierz Gołba znany jest jako autor „Wieży spadochronowej”. Mniej wiadomo o powieściach i dramatach. Dobrze, że wydobyto z archiwum widowisko „Nad Odrą wstaje zorza”.

Kazimierz Gołba
Nad Odrą wstaje zorza
Biblioteka Śląska
Katowice 2021
ss.172 Kazimierz Gołba Nad Odrą wstaje zorza Biblioteka Śląska Katowice 2021 ss.172

Przekazane Bibliotece Śląskiej przez rodzinę pisarza archiwum pozwoliło na poznanie tekstów, które nigdy nie zaistniały w świadomości odbiorców. Najcenniejsze wydają się dzienniki okupacyjne, w których opisywał on teatr wojny i gehennę okupowanego kraju. Widowisko „Nad Odrą wstaje zorza”, starannie opracowane przez Annę Musialik i Krystiana Węgrzynka, także pochodzi z archiwum.

Dramat pokazujący epizod z III powstania śląskiego miał stanowić hołd złożony Wojciechowi Korfantemu. Tytuł pochodzi z wiersza napisanego po śmierci dyktatora. Na tle wydarzeń związanych z walkami o Górę św. Anny i negocjacjami polsko-niemieckimi pojawiają się wątły wątek miłosny i fikcyjni bohaterowie. Patronat Sienkiewiczowski jest widoczny w przywoływaniu „Krzyżaków” jako lektury budzącej patriotyzm i uświadamiającej „zagubione śląskie dusze”, a także w kreacji bohaterów. Autorowi nie udało się wprawdzie osiągnąć napięcia dramatycznego, które zapewniłoby powodzenie sceniczne utworu, ale wpisuje się on w długi szereg tekstów kreujących legendę Korfantego – wodza i mądrego dyplomaty. Jednak najpiękniej pogrzeb Korfantego i ból po stracie opisał Gołba w niepublikowanych utworach – „Dzienniku Joli” i „Klątwie ludom”.

Krystyna Heska-Kwaśniewicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.