Nawrócić miasto

Jakub Jałowiczor

|

Nowy numer 33/2021

publikacja 19.08.2021 00:00

– Łódź jest dobrym terenem do zmierzenia się z tematem nowej ewangelizacji i pokazania, w jakim punkcie jesteśmy – mówi ks. Michał Olszewski, sercanin, rzecznik Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsca dla nowej ewangelizacji – uważa abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. A w Łodzi warunki są szczególne, bo jej mieszkańcy należą do najmniej religijnych w kraju. Współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsca dla nowej ewangelizacji – uważa abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. A w Łodzi warunki są szczególne, bo jej mieszkańcy należą do najmniej religijnych w kraju.
Grzegorz Michałowski /pap

Miasto, mające jeden z najniższych w Polsce wskaźników religijności, będzie miejscem wydarzenia, które ma dać ludziom należącym do różnych kościelnych wspólnot narzędzia do pracy ewangelizacyjnej. Trwają zapisy na kongres. Miał się odbyć w zeszłym roku, ale przełożono go z powodu pandemii. Wydarzeniu będzie przyświecać hasło „Miasto – rewitalizacja”. Jak podają organizatorzy, spotkanie ma być próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego Evangelii gaudium do ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich. Całość poprzedzi

Jerycho – nazwano tak tydzień prowadzonych przez całą dobę modlitw i adoracji w kilku miejscach miasta. Młodsi uczestnicy zamierzają w tym czasie modlić się w intencji kongresu, objeżdżając miasto na rowerach albo obiegając je. Własne modlitwy zorganizują siostry zakonne. Jak tłumaczy abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, kongres ma być owocem tej zbiorowej modlitwy. – Ewangelizacja nie może być jakimś tanim chwytem. Musi być to doświadczenie wiary, które wyrasta z Ewangelii – podkreśla.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.