Recenzje

Nowy numer 32/2021

publikacja 12.08.2021 00:00

Patrick J. Deneen
Dlaczego liberalizm zawiódł
PIW
Warszawa 2021
ss. 276 Patrick J. Deneen Dlaczego liberalizm zawiódł PIW Warszawa 2021 ss. 276

KSIĄŻKI

Demokracje w kryzysie

W swojej prowokacyjnej książce Patrick J. Deneen stawia tezę, że powodem kryzysu zachodnich demokracji jest sama nowoczesność. Do ich najważniejszych problemów należą rosnące nierówności i zanikające więzi społeczne, utrata zaufania do rządów i coraz większa polityczna polaryzacja. Zdaniem autora obecna sytuacja jest wynikiem idei sformułowanych przez myślicieli, które zainspirowały oświecenie i nowoczesną liberalną demokrację. Odrzucili oni klasyczne i chrześcijańskie wartości, lansując swoją świecką wizję polityki, w której jednostka kieruje się przede wszystkim egoizmem, chciwością i dążeniem do uznania.

Edward Kabiesz

Nauczyciel dialogu

Aktualny nuncjusz apostolski w Ghanie od początku dwudziestoletniej służby dyplomatycznej w nuncjaturach na całym świecie dokumentuje dobro i przybliża polskiemu czytelnikowi nieznanych mu mistrzów. Pasjonująca opowieść o Josipie Stadlerze, pierwszym arcybiskupie Sarajewa, ukazuje życie prostego i niezwykle ciekawego człowieka, zawierzonego Bożej Opatrzności, który sam doświadczył biedy i cierpienia, aby później stać się oparciem dla biednych i wykluczonych. Swoim życiem pokazał, jak należy prowadzić dialog z tymi, którzy nie podzielają jego wiary i przekonań. Zajrzymy też do Sarajewa i odkryjemy intersujące polskie wątki.

Beata Zajączkowska

PŁYTY

Powstańczy pop

Nowa płyta zespołu Tomasza Organka zainspirowana została zdjęciami jednego z fotografów powstania warszawskiego, Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Przyjęty przez artystów klucz pozwolił nie tylko spojrzeć na powstanie jako na pożogę wojenną, ale też ukazać codzienność walczącej Warszawy, radości i problemy ówczesnych młodych ludzi, rodzącą się między nimi miłość. Organek opowiada o tym wszystkim współczesnym językiem, czasem sięgając po nieco ryzykowną dwuznaczność („Idziemy w miasto”), ale trzeba przyznać, że takie ujęcie tematu działa ożywczo. Podobnie jak wplecenie tych opowieści w brzmienia nowoczesnego elektropopu.

Szymon Babuchowski

Na rozdrożu

Film przypomina klimatem głośne dzieło Reeda „Trzeci człowiek”, nakręcone według opowiadania Grahama Greena. Rozgrywa się po II wojnie światowej w nieokreślonym państwie opanowanym przez lewicowy reżim, który stara się zniszczyć Kościół. Być może tak wyglądałaby Hiszpania w razie zwycięstwa lewicy w wojnie domowej. Reżyser mimo wyrazistej wymowy dzieła nie demonizuje żadnego z bohaterów stojących po przeciwnych stronach barykady. Pokazuje, co mogło stać za podejmowanymi przez nich decyzjami; nie pozbawia ich człowieczeństwa, czego dobitnym przykładem są ostatnie sceny filmu.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.