Zmywarka przemysłowa w biznesie gastronomicznym. Jakie powinna mieć funkcje?

publikacja 09.08.2021 00:00

Trudno sobie wyobrazić współczesny lokal gastronomiczny, który mógłby funkcjonować bez zmywarki przemysłowej. Nawet małe restauracje coraz częściej inwestują w taki sprzęt, aby poprawić jakość świadczonych usług, a średnie i duże lokale wprost nie mogą się bez niego obejść. Na co zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę gastronomiczną do Twojego biznesu?

Zmywarka przemysłowa w biznesie gastronomicznym. Jakie powinna mieć funkcje?

Profesjonalna zmywarka gastronomiczna - korzyści 

Z biegiem lat zmywarki komercyjne stają się coraz ważniejsze dla branży gastronomicznej i nie bez powodu są też coraz szybsze, bardziej ekonomiczne i lepiej zmywają naczynia.

Zmywarka gastronomiczna oferuje bardzo wiele korzyści. Wśród nich znajdziesz:

  • Oszczędność kosztów pracy 
  • Szybkość i łatwość obsługi
  • Zwolnienie cennej przestrzeni w kuchni, która wcześniej była wykorzystywana na mycie i suszenie naczyń
  • Nieskazitelnie czyste naczynia, garnki i szkło
  • Spełnienie wszelkich wymagań sanitarnych
  • Zmniejszenie zużycia wody
  • Bycie przyjaznym dla środowiska
  • Rzadsze uszkodzenia naczyń (90% stłuczeń i obtłuczeń zastawy ma miejsce podczas zmywania ręcznego)

Przy tak wielu korzyściach możesz się teraz zastanawiać, dlaczego dotąd wahałeś się przed zakupem zmywarki przemysłowej dla swojej firmy. Nigdy nie jest jednak za późno na działanie! 

Zmywarka przemysłowa w biznesie gastronomicznym. Jakie powinna mieć funkcje?

Zmywarka przemysłowa - rodzaje

Wśród zmywarek przemysłowych znajdziesz różne rodzaje urządzeń stworzonych z myślą o konkretnych zastosowaniach. Wśród nich znajdziesz: 

Profesjonalne zmywarki przemysłowe do szkła - są to funkcjonalne urządzenia niewielkich rozmiarów, w które często zaopatrują się także mniejsze lokale, np. bary czy kawiarnie. To świetne urządzenie do mycia szklanek, kieliszków, kubków czy filiżanek i talerzyków. Zmywarko wyparzarka gastronomiczna do szkła posiada specjalne kosze, w których zmieści się bardzo wiele małych naczyń, oraz niższe ciśnienie pompy myjącej, które sprawi, że delikatne szkło nie ulegnie uszkodzeniu. 

Zmywarki gastronomiczne do naczyń - te zmywarki uniwersalne z funkcją wyparzania doskonale sprawdzą się do mycia garnków, tac czy zastawy stołowej. Polecane są do restauracji, szkół czy hoteli. 

Zmywarki kapturowe - to profesjonalne urządzenia, które dzięki swoim większym wymiarom będą szczególnie pożyteczne w średnich i dużych lokalach gastronomicznych, a także np. w salach weselnych. Pełnią one takie same funkcje, jak zwykłe zmywarki gastronomiczne, są jednak o wiele bardziej wydajne: mają znacznie większą moc i wielkość bojlera. Z drugiej strony często oferowane modele są bardzo energooszczędne i zużywają niewiele wody w kontekście ilości naczyń, które są w stanie dokładnie zmyć w ramach jednego cyklu. 

Zmywarki do tac i garnków - specjalna zmywarka przemysłowa zaprojektowana w taki sposób, aby zmieściło się w niej jak najwięcej tac i garnków. Posiada bardzo duże kosz. Przede wszystkim używana jest w przemyśle spożywczym lub w naprawdę dużych zakładach gastronomicznych. 

Zmywarka tunelowa - kolejne urządzenie przeznaczone przede wszystkim do przemysłowych zastosowań, np. w kuchniach szpitalnych. W przeciwieństwie do innych zmywarek, tutaj naczyń nie wkłada się do bębna, lecz umieszcza na specjalnej taśmie, po której przesuwają się one w kierunku zmywarki, gdzie są myte i wyparzane. 

Profesjonalna zmywarka gastronomiczna - na co zwrócić uwagę? 

Niezależnie od typu zmywarki przemysłowej, który wybrałeś, podczas zakupu konkretnego modelu zwróć uwagę na: 

Rozmiar i pojemność

Ponieważ jest to jedna z najbardziej znaczących i kosztownych inwestycji, jakich dokonasz w swoim lokalu gastronomicznym, wybór zmywarki o odpowiedniej pojemności jest kluczowy. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, gdzie mógłby taki sprzęt stanąć, biorąc pod uwagę jak łatwo byłoby z niego korzystać pracującym w pobliżu kucharzom, pomocnikom czy kelnerom. Rozmiar zakupionej zmywarki zazwyczaj określa wydajność urządzenia, więc niedoszacowanie rozmiaru urządzenia może nieuchronnie skutkować dłuższymi zaległościami w brudnych naczyniach, dłuższym czasem oczekiwania i sfrustrowanymi klientami.

Łatwość obsługi

Na szczęście zmywarki gastronomiczne mają wydajne, jednoprzyciskowe lub dwustopniowe sterowanie, dzięki czemu są bardzo łatwe w użyciu. Prosta obsługa jest niezbędna w zatłoczonych kuchniach, w których obowiązki są często dzielone i wszyscy starają się zapewnić płynne funkcjonowanie pracy w kuchni. Prostota użytkowania nie oznacza ubogości funkcji. Dobry sprzęt powinien oferować mycie wstępne, główne, a nawet automatyczne cykle zmywania na koniec dnia.

Prędkość (czas cyklu)

Dla tych, którzy są zaznajomieni z napięciem panującym w każdej ruchliwej kuchni, oczywiste jest, że czas cyklu zmywarki ma niebagatelne znaczenie. Im wolniej zmywarka będzie działać, tym bardziej zajęta będzie Twoja kuchnia.

Szybkość i pojemność często idą w parze. Oczywiście im większy rozmiar i krótszy czas cyklu, tym więcej naczyń można umyć szybciej. Często różnica prędkości ma mniejsze znaczenie niż pojemność zmywarki, ale w niektórych ruchliwych kuchniach te kluczowe sekundy sumują się.

Hałas

W kuchni panuje hałas, można się spodziewać stukotu naczyń i rozmów. Wykazano jednak, że ciągłe hałasy w tle mają bezpośredni wpływ na zdrowie w miejscu pracy, mogąc podnosić poziom stresu, powodować nadciśnienie i wpływać na sen. Dlatego warto przed zakupem wziąć pod uwagę poziom hałasu emitowanego przez daną maszynę, mierzony w decybelach.

Koszt i gwarancja 

Dla większości właścicieli firm przystępność cenowa jest istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Właściciele firm często mają pokusę, by zbytnio skupiać się na cenie i zaniedbywać kluczowe czynniki, takie jak wielkość i pojemność. Zakup maszyny, która jest zbyt mała w stosunku do potrzeb Twojej firmy, może mieć trwały wpływ na przepływ pracy w Twojej kuchni i zdolność do szybkiej obsługi klientów, a być może na rentowność Twojej firmy.

Zużycie energii, energii elektrycznej i wody

Koszty energii i wody są kolejnym czynnikiem wpływającym na opłacalność zakupu danej zmywarki. Opłaty w ostatnim czasie znacznie wzrosły i raczej w najbliższym czasie nie ma co spodziewać się obniżek, dlatego warto zainteresować się, jak duże koszty będzie generował sprzęt.

Gwarancja i wsparcie / naprawy

Przy zakupie warto również mieć pełną wiedzę na temat udzielanej gwarancji producenta. Większość firm oferuje 1-3 letnie okresy gwarancji na swoje zmywarki, a ich warunki różnią się w zależności od zakupionego urządzenia. Dobre warunki oferowane przez producenta w zakresie napraw i wsparcia technicznego są bardzo ważne - pozwolą Ci uzyskać szybką pomoc w razie awarii, co może być kluczowe w krytycznej sytuacji. 

Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę GastroProdukt Professional

TAGI: