Chłodniej w domu

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 30/2021

publikacja 29.07.2021 00:00

Upały na zewnątrz powodują nieznośnie wysokie temperatury w mieszkaniach. Jak je obniżyć, aby w zaciszu domowym nie tylko przetrwać, lecz także wypocząć?

Chłodniej w domu istockphoto

Letnie upały i długie, słoneczne dni są bardzo przyjemne, kiedy odpoczywamy na wakacjach. Natomiast w toku codziennych obowiązków mogą być bardzo uciążliwe. Szczególnie dotyczy to mieszkań w blokach o słabej izolacji i pomieszczeń z dużymi oknami wychodzącymi na południe i zachód. Obok klimatyzacji są jeszcze inne sposoby na obniżenie temperatury nawet o kilka stopni.

Klimatyzacja i inne wynalazki

Instalacja chłodząca pozwala dostosować temperaturę do naszych upodobań. Nie każdy jednak jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Dość głośny szum urządzenia, infekcje, jakie pojawiają się na skutek gwałtownych zmian temperatury, oraz uciążliwy na dłuższą metę podmuch to najpoważniejsze wady klimatyzacji.

Ochłodę przynoszą także wiatraki – podsufitowe lub stojące, o różnej mocy i zasięgu nawiewu. Gdy przed przenośnym wentylatorem postawi się butelki z zamrożoną wodą lub miskę z kostkami lodu, podmuch powietrza będzie przyjemnie schłodzony i bardziej orzeźwiający. Można także w pomieszczeniu ustawić dwa wiatraki – przy wejściu i przy oknie. Ruch powietrza będzie wtedy większy. Trzeba jednak uważać, aby nie spowodował kataru czy infekcji gardła bądź zatok. Minusem korzystania z wiatraka jest też unoszenie się w powietrzu drażniących dla alergików pyłków i roztoczy.

Kolejnym urządzeniem elektrycznym, które możemy wykorzystać na mniejszą skalę, jest nawilżacz powietrza. Używając go, trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić – zbyt duża ilość wilgoci w powietrzu może spowodować mikroklimat podobny do panującego w lesie tropikalnym.

Dostępne jest 40% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.