Stany socjalne

Maciej Legutko

|

GN 30/2021

publikacja 29.07.2021 00:00

Stany Zjednoczone uruchomiły program comiesięcznych świadczeń na każde dziecko. W zamierzeniu prezydenta Bidena ma to być jeden z elementów generalnej zmiany polityki społecznej w USA.

Prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris zapowiedzieli comiesięczne wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Pomoc pieniężną otrzyma około 60 mln amerykańskich dzieci. Prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris zapowiedzieli comiesięczne wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Pomoc pieniężną otrzyma około 60 mln amerykańskich dzieci.
Alex Edelman /EPA/pap

Od 15 lipca amerykańskie rodziny, niezależnie od ich statusu materialnego, otrzymują comiesięczne wsparcie w wysokości 300 dolarów na dzieci do szóstego roku życia i 250 dolarów na dzieci w wieku 6–17 lat. Pomoc pieniężną otrzyma około 60 mln młodych mieszkańców USA. Prezydent Joe Biden nazwał to „wielkim krokiem w kierunku likwidacji ubóstwa dzieci w Ameryce”. Rozwiązanie, sprawdzone w Polsce i w wielu innych krajach Europy, w USA jest czymś rewolucyjnym. Za oceanem trwa znana z naszego kraju debata nad tym, czy wypłaty (koszt 110 mld dolarów rocznie) nie są nadmiernym obciążeniem budżetu i czy nie wpłyną na spadek aktywności zawodowej Amerykanów. Pieniądze dla rodzin z dziećmi to część wartego prawie 2 biliony dolarów American ­Families Plan, którego założenia przedstawił w kwietniu 2021 r. Joe Biden. Pieniądze na jego realizację mają pochodzić m.in. z podwyżki podatków dla najbogatszych. Prezydenta czeka batalia w Kongresie z republikanami oraz przekonanie sceptyków w gronie własnej partii. Jeżeli jednak uda się uchwalić ten plan (i wprowadzane równolegle American Rescue Plan oraz American Jobs Plan), to w Stanach dojdzie do znaczącej zmiany istniejącego od kilkudziesięciu lat porządku gospodarczo-społecznego.

Dobry czas na rewolucję

Okoliczności do radykalnych zmian w USA wydają się najbardziej sprzyjające od czasów Wielkiego Kryzysu z 1929 r. i wprowadzonego przez Franklina Delano ­Roosevelta Nowego Ładu. Nierówności społeczne pogłębiały się w USA od lat 80. XX wieku, ale dopiero pandemia koronawirusa w pełni odsłoniła dysfunkcyjność amerykańskiej gospodarki. W kwietniu 2020 r., w trakcie pierwszej fali COVID-19, pracę straciło ponad 20 mln Amerykanów. W całym roku 2020 gospodarka skurczyła się o 3,5 proc., najwięcej od 1946 r. Bezradność amerykańskiego społeczeństwa wobec pandemii pogłębiał brak powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i zasiłków chorobowych. Pod koniec 2020 r. rekordowe 11,7 proc. obywateli USA żyło poniżej poziomu ubóstwa. W Stanach dorasta pierwsze po wojnie pokolenie Amerykanów, którym żyje się gorzej niż rodzicom.

Dostępne jest 24% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.