Prężenie muskułów

Maciej Legutko

|

GN 28/2021

publikacja 15.07.2021 00:00

Obchody stulecia Komunistycznej Partii Chin przebiegały pod znakiem pogróżek wobec Tajwanu oraz wszystkich, którzy chcą „pouczać” Chiny.

W rocznicowym przemówieniu  przywódca Komunistycznej Partii Chin wskazuje na polityczne priorytety Państwa Środka. W rocznicowym przemówieniu przywódca Komunistycznej Partii Chin wskazuje na polityczne priorytety Państwa Środka.
ROMAN PILIPEY /epa/pap

Chiny to druga największa gospodarka świata i potęga technologiczna. Kraj, który w czerwcu wysłał swoich astronautów na misję kosmiczną. Jednakże obserwując obchody stulecia Komunistycznej Partii Chin, zwłaszcza stanowiący ich kulminację wiec 1 lipca na stołecznym placu Tiananmen, można było odnieść wrażenie przeniesienia się w czasie, prosto do okresu zimnej wojny: karnie ustawiony tłum skandujący posłuszeństwo względem partii, pierwszy sekretarz ubrany w tzw. mundurek Mao, agresywne przemówienie wygrażające sąsiadom oraz Zachodowi, podkreślanie nierozłączności partii i państwa. W przemówieniu Xi Jinpinga dużo było politycznego teatru i upajania się osobistą potęgą. Ale jednocześnie mowa pierwszego sekretarza zawiera ważną informację o politycznych priorytetach Państwa Środka.

Jedność państwa i partii

Obchody stulecia Komunistycznej Partii Chin, za której symboliczny początek uznaje się zebranie chińskich komunistów 1 lipca 1921 r. w Szang- haju, stanowiły pretekst do wielkiej ofensywy propagandowej. W całym kraju wyświetlane są propagandowe filmy, władze zachęcają obywateli do tzw. czerwonych pielgrzymek, czyli podróży do miejsc związanych z powstaniem KPCh i z życiem jej najważniejszych postaci. 25 czerwca w Pekinie otwarto Muzeum Komunistycznej Partii Chin, a pierwszym zwiedzającym był Xi Jinping.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.