Węgry: Rząd przeznaczy 155 mln euro na budowę fabryki szczepionek

PAP

publikacja 13.07.2021 12:01

W fabryce stosowanych będzie wiele technologii, co umożliwi produkowanie zarówno węgierskich, jak i zagranicznych szczepionek. Fabryka ma zostać otwarta pod koniec przyszłego roku.

Węgry: Rząd przeznaczy 155 mln euro na budowę fabryki szczepionek pexels

Rząd Węgier przeznaczy 55 mld ft (155 mln euro) na budowę fabryki szczepionek, która ma zostać otwarta pod koniec przyszłego roku – poinformowały we wtorek media węgierskie, powołując się na sekretarza stanu w kancelarii premiera Csabę Doemoetoera.

„Rząd przeznaczy około 55 mld forintów na badania i rozwój związane z krajową szczepionką oraz na budowę fabryki” – oświadczył Doemoetoer w poniedziałek w Debreczynie, gdzie ma powstać zakład.

Dodał, że obecnie trwa faza projektowania, ale „jeszcze latem zostanie położony kamień węgielny. Planuje się, że fabryka szczepionek rozpocznie pracę już pod koniec przyszłego roku” – powiedział.

Zaznaczył, że w fabryce stosowanych będzie wiele technologii, co umożliwi produkowanie zarówno węgierskich, jak i zagranicznych szczepionek.

Jak podkreślił, jednym z ważnych wniosków płynących z ostatnich miesięcy jest to, że w sytuacjach kryzysowych rośnie znaczenie samowystarczalności. „Podczas pandemii potwierdza się to odnośnie sprzętu ochronnego, a szczególnie szczepionek. Wszyscy pamiętamy, jak intensywna rywalizacja wywiązała się między praktycznie wszystkimi krajami o jak najszybsze zdobycie jak największej ilości szczepionki” – przypomniał.

Przeczytaj też:

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi co najmniej jedną dawką 5 mln 544 tys. osób, a 5 mln 203 tys. otrzymały także drugą dawkę. Przy tym tylko w Budapeszcie odsetek zaszczepionych przekroczył 60 proc. (wyniósł 61,3 proc.). W dwóch komitatach (województwach) na północnym wschodzie nie sięgnął natomiast 50 proc. - Jasz-Nagykun-Szolnok (49,2 proc.) i Borsod-Abauj-Zemplen (49,6 proc.)

Rząd przypomniał we wtorek na stronie poświęconej pandemii, że trwają narodowe konsultacje poświęcone sytuacji po pandemii, m.in. ponownemu uruchamianiu gospodarki. Wśród 14 punktów są m.in. pytania o to, czy należy stworzyć węgierską szczepionkę przeciw Covid-19 lub czy należy przedłużyć obowiązujące obecnie moratorium na spłatę kredytów.

W kilku pytaniach odniesiono się do instytucji unijnych. Np. „Bruksela po pandemii będzie chciała ponownie nadużywać swojej władzy i zainicjuje przeciw naszej ojczyźnie procedury, by wymusić na Węgrach swoją wolę. Niektórzy uważają, że Węgry muszą podjąć spór i obronić swoje interesy. Według innych Węgry powinny ulec Brukseli. Co Pan/i sądzi?”.

W konsultacjach można brać udział od początku miesiąca, a od poniedziałku kwestionariusz jest także dostępny online.