Uroda śląskiej pieśni

GN 26/2021

publikacja 01.07.2021 00:00

Instytut Śląski w Opolu publikuje zbiory pieśni z archiwów Adolfa Dygacza, niestrudzonego zbieracza i badacza śląskiego folkloru. Zaskakują one bogactwem i urodą.

Adolf Dygacz
Pieśni znad Odry
Instytut Śląski
Opole 2019
ss. 84

Adolf Dygacz
Nadstawcie ucha, 
kochani ludkowie
Instytut Śląski
Opole 2020
ss. 116 Adolf Dygacz Pieśni znad Odry Instytut Śląski Opole 2019 ss. 84 Adolf Dygacz Nadstawcie ucha, kochani ludkowie Instytut Śląski Opole 2020 ss. 116

Dygacz był znakomitym uczonym i wielkim autorytetem w zakresie etnografii, folkloru i etnomuzykologii oraz pasjonatem, który całe życie oddał śląskiej kulturze ludowej. Jego dorobek obejmuje przede wszystkim pieśni, zbierane od 1933 r.: utwory religijne, obrzędowe, miłosne, górnicze, hutnicze, mieniące się nastrojami i barwami. Są w nich radość, smutek i zamyślenie, uroda krajobrazu i duma z własnych osiągnięć. Dwa prezentowane tu tomy poświęcone zostały motywom odrzańskim oraz powstaniom śląskim z lat 1919–1921.

Pierwszy, zatytułowany „Pieśni znad Odry”, przynosi utwory dotąd niepublikowane. Wydobywają one piękno rzeki płynącej przez cały Śląsk i decydującej o charakterze zajęć mieszkających nad nią ludzi oraz pokazują całe uniwersum życia po obu stronach Odry.Druga publikacja jest śpiewnikiem z tekstami utworów i zapisem nutowym. Wiele z nich publikowano w ulotkach plebiscytowych i powstańczych lub w prasie tego okresu, dzięki czemu przetrwały do dziś. Większość pieśni jest anonimowa, dlatego szybko zaczynały one żyć własnym życiem – przerabiane, wzbogacane o nowe zwrotki, stały się własnością wspólną. Wzruszają autentycznością i żarliwością. Przedmowę do obu tomów napisała Janina Dygacz, żona badacza.

Krystyna Heska-Kwaśniewicz

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.