Przełamać niemoc

Maciej Kalbarczyk

|

GN 24/2021

publikacja 17.06.2021 00:00

Pałac Saski miał zostać zrekonstruowany już kilkanaście lat temu. Czy tym razem uda się doprowadzić tę sprawę do końca?

Wręczenie sztandaru okręgowi warszawskiemu Związku Strzeleckiego przed Pałacem Saskim, 7.08.1932. Wręczenie sztandaru okręgowi warszawskiemu Związku Strzeleckiego przed Pałacem Saskim, 7.08.1932.
nac

W 2023 r. rozpoczniemy odbudowę Pałacu Saskiego, realizując tym samym polityczny testament Lecha Kaczyńskiego, który jako prezydent Warszawy zainicjował starania na rzecz tego dzieła. Rekonstrukcje fasad budynków przywrócą stan z sierpnia 1939 r., natomiast wnętrza będą użytkowe i nowoczesne – zapowiedziano w programie Polski Ład. W dokumencie przygotowanym przez obóz Zjednoczonej Prawicy nie znajdziemy szczegółów dotyczących wspomnianej inwestycji. Wiadomo jedynie, że jej realizację ma umożliwić specustawa, którą przygotowuje Kancelaria Prezydenta. Urzędnicy zapewniają, że prace ruszyły pełną parą. Przeszkodą pozostaje brak porozumienia pomiędzy władzami centralnymi i warszawskim ratuszem.

Chopin i Enigma

Historia Pałacu Saskiego sięga 1661 r. Wówczas poeta Jan Andrzej Morsztyn, pradziad Stanisława Augusta Poniatowskiego, uzyskał pozwolenie od króla Jana Kazimierza na wzniesienie barokowego pałacu na parceli należącej wcześniej do starostwa warszawskiego (dzisiejszy plac Piłsudskiego). W 1713 r. August II Mocny zakupił budynek od córki Morsztyna i urządził w nim rezydencję królewską wzorowaną na Wersalu. Wówczas powstało założenie urbanistyczne nazywane Osią Saską, ciągnącą się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich.

Do 1797 r. pałac stanowił własność elektorów saskich. Ich apartamenty znajdowały się w korpusie głównym, a pozostałą część budynku wynajęto na biura rządowe i mieszkania. W latach 1804–1816 w pałacu mieściło się Liceum Warszawskie. Jesienią 1810 r. posadę nauczyciela języka francuskiego otrzymał tam Mikołaj Chopin. Jego rodzina, wraz z małym Fryderykiem, zamieszkała na drugim piętrze gmachu.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.