Sezon na superowoce

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 20/2021

publikacja 20.05.2021 00:00

Truskawki należą do najbardziej lubianych przez Polaków owoców. Jak rozpoznać krajowe odmiany i co zrobić, kiedy minie na nie sezon?

Sezon na superowoce unsplash

Jak podaje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, sezon na polskie truskawki rozpoczyna się już w kwietniu. W tym czasie dostępne są owoce z upraw szklarniowych. W maju i czerwcu rozpoczynają się zbiory spod osłon, z tuneli i pól. Późne, jesienne odmiany można kupić nawet w listopadzie. Jak odróżnić krajowe truskawki od tych sprowadzanych z odległych krajów?

Szypułka a świeżość

Truskawki uprawiane w większości szklarni rosną w ziemi, w specjalnie przystosowanych do tego celu pojemnikach. Sadzone są w sierpniu. Pierwszy, uboższy plon można zbierać już we wrześniu. Potem krzaczki zimują, a w styczniu pomału zaczynają się wybudzać. W szklarniach panuje klimat najbardziej przyjazny dla owocujących krzaczków, regulowany za pomocą komputera, z wprowadzanymi na bieżąco parametrami temperatury i wilgotności. Słońce docierające przez szkło i przewiew naturalnego powietrza powodują, że owoce są soczyste, jędrne i słodkie. Zapylane mieszkającymi w szklarniach trzmielami są chronione przed szkodnikami dzięki sprowadzanym specjalnie do tego celu owadom.

Owoce, zrywane ręcznie, najczęściej tego samego lub następnego dnia trafiają do magazynów, skąd rozwożone są do sklepów. Ich cena jest nieco wyższa od ceny sprowadzanych z innych krajów. Warto ją jednak zapłacić, by mieć pewność, że kupiony owoc jest w pełni wartościowy i świeży.

Jak ocenić, czy owoce, które chcemy kupić, pochodzą z rodzimych upraw? Pierwszą wskazówką jest szypułka. Świeża truskawka ma jaskrawozieloną, sterczącą szypułkę. Owoc jest jędrny i równomiernie dojrzały, pachnący i słodki. Importowane truskawki są natomiast często nierównomiernie dojrzałe (np. z jednej strony blade lub białe, a z drugiej czerwone), nie mają smaku ani aromatu. Dzieje się tak dlatego, że są zbierane, zanim dojrzeją, co znacząco wpływa na zawartość cennych składników odżywczych. Warto więc czytać etykiety i kupować owoce od lokalnych producentów.

Dostępne jest 45% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.