W najnowszym Gościu: dar starości

publikacja 05.05.2021 14:05

Starość nie jest chorobą, a seniorzy nie są ciężarem, lecz bogactwem społeczeństwa i Kościoła

Gość Niedzielny 18/2021
Gość Niedzielny


A także:

Temat Gościa. Starość po polsku [Maciej Kalbarczyk, ks. Rafał Skitek]

Tematem najnowszego numeru Gościa Niedzielnego są seniorzy. Autorzy analizują ich sytuację od strony społecznej, finansowej i duszpasterskiej. Maciej Kalbarczyk w rozmowie z dr. Rafałem Bakalarczykiem, autorem raportu „Starość po polsku. Propozycja reformy systemu opieki nad osobami starszymi” szuka odpowiedzi na pytanie, jak powinna wyglądać efektywna polityka senioralna, jak przemiany kulturowe wpłynęły na sytuację osób starszych i jakie działania należy podjąć w pierwszej kolejności. Ks. Rafał Skitek podkreśla, że osoby w podeszłym wieku są wielkim darem dla wspólnoty Kościoła i że jednym z najważniejszych zadań Kościoła jest przywrócenie ludziom starszym poczucia sensu życia.

 

Likwidacja na raty  [Andrzej Grajewski]

Do 2049 roku śląskie kopalnie zostaną zamknięte. Związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali umowę społeczną określającą warunki, na jakich to się odbędzie. 28 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zostało parafowane porozumienie ustala społeczne warunki transformacji nie tylko dla górnictwa, ale i całego regionu. Andrzej Grajewski analizuje przyjęty dokument, zwracając szczególną uwagę na kwestie ekonomiczne. Podkreśla, że parafowana w Katowicach umowa jest sukcesem obu stron, ale przede wszystkim związków zawodowych. „Należy podkreślić, że dotąd żadna branża w Polsce nie otrzymała takich gwarancji prawnych i finansowych jak górnictwo. W tym sensie ta umowa jest bezprecedensowa w kontekście realizowanej po 1989 r. w kraju polityki społecznej. Odchodzi od liberalnych założeń, według których kryteria ekonomiczne i rentowność danej branży decydują o jej obecności na rynku, a gdy z niego znika, pracownicy na własną rękę powinni się przekwalifikować albo liczyć na różne formy tzw. pomostowych emerytur oraz opiekę społeczną” – pisze Grajewski. Wskazuje również na konsekwencje, jakie umowa przyniesie dla Górnego Śląska i szerzej – całej Polski.

 

W sytuacji awaryjnej [Jakub Jałowiczor]

Jakub Jałowiczor opisuje działania, które Kościół podjął w walce z pandemią COVID-19. Kupowanie respiratorów, pomoc osobom starszym, wolontariat w szpitalach – to tylko niektóre z inicjatyw, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku. Kwoty, które udało się zebrać podczas licznych zbiórek, liczone są w milionach złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na specjalistyczny sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej, ale także na pomoc materialną skierowaną do najbardziej potrzebujących. Trudna do zliczenia liczba kleryków, księży czy sióstr zakonnych angażowała się także w wolontariat wśród chorych w DPSach czy szpitalach tymczasowych. Jałowiczor polemizuje z przytoczonym w artykule zdaniem Marka Migalskiego, który stwierdził na łamach „Rzeczpospolitej”, że kościelna „hierarchia mogła zrobić dużo w walce z pandemią, a nie zrobiła nic”.


Obiekt latający [Piotr Sacha]

Wizytówka Katowic – Spodek – kończy 50 lat. Piotr Sacha przypomina burzliwą historię obiektu, który ilustrował okładki wielu pism, w tym dużych magazynów o architekturze we Francji, Niemczech czy Anglii. Technologia, zastosowana przy jego budowie, do dziś nie znalazła godnego następcy, a inżynier Wacław Zalewski, który zaprojektował budynek, określany jest mianem geniusza. Przez pół wieku Spodek stał się areną zmagań sportowych, w tym wielkich zwycięstw Polaków, potężną sceną, na której występowały gwiazdy światowej muzyki, salą kinową, w której na potężnym ekranie tysiące widzów śledziło premiery „Gwiezdnych wojen” czy „Ojca chrzestnego” a także przestrzenią działań ewangelizacyjnych.


Dlaczego Maryja się objawia? [Franciszek Kucharczak]

Jaki jest cel objawień prywatnych? W jaki sposób Kościół weryfikuje ich prawdziwość? Jakie mają znaczenie dla wiary katolików? Franciszek Kucharczak przybliża zagadnienie objawień maryjnych – tych najbardziej znanych, jak Lourdes czy Fatima, ale także tych współczesnych, które Kościół nadal bada. Wraz z dogmatykiem, ks. Dr Jakubem Dąbrowskim szuka odpowiedzi na pytanie, co może oznaczać obfitość objawień maryjnych w ostatnich czasach, która jest niespotykana w dziejach Kościoła.


Spór o paszporty [Szymon Babuchowski]

Krok w stronę bezpiecznej codzienności, jawna dyskryminacja niezaszczepionych, a może potężne narzędzie manipulacji? Idea paszportów covidowych, które proponuje Komisja Europejska, budzi wiele kontrowersji. Czy słusznie? Szymon Babuchowski opisuje przygotowania do wprowadzenia europejskiego dokumentu i wskazuje na kwestie, które wywołują najwięcej wątpliwości.


Chcę zmienić Polskę [Bogumił Łoziński]

„Gość Niedzielny” postanowił zapytać liderów Zjednoczonej Prawicy o istotę konfliktów i możliwość ich zażegnania, aby koalicja mogła rządzić do końca kadencji. W tym numerze publikuje rozmowę z Jarosławem Gowinem, prezesem partii Porozumienie, wicepremierem oraz ministrem  rozwoju, pracy i technologii, który wyjaśnia, jaki jest stosunek jego ugrupowania do koalicji i jaka przyszłość jego zdaniem czeka obóz rządzący.