Podstępny i złośliwy

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 15/2021

publikacja 15.04.2021 00:00

Wiadomość o raku jajnika spada na kobiety znienacka. Po diagnozie trudno się pozbierać i znaleźć siłę do walki. Czy istnieje profilaktyka i jakie są możliwości leczenia tej choroby?

Podstępny i złośliwy istockphoto

To jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Co roku druzgocącą diagnozę słyszy w Polsce ponad 3730 kobiet (dane KRN z 2015 roku). Liczba ta utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie od lat. Oznacza to, uśredniając, że codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma tego typu nowotwór. Z tej grupy ponad 80 proc. stanowią panie po pięćdziesiątym roku życia, choć nie jest to reguła i granica zachorowalności obejmuje z roku na rok coraz młodsze pacjentki.

Wywiad rodzinny i badania

Niestety, ten rodzaj nowotworu jest bardzo podstępny i we wczesnych stadiach nie daje praktycznie żadnych niepokojących objawów. Czasami kobiety skarżą się na dolegliwości gastryczne, lekkie bóle w obrębie brzucha, ale nie są one zazwyczaj silne i uciążliwe. Nowotwór jajnika rozwija się bardzo szybko, dlatego diagnoza to dla każdej kobiety szok. Tym bardziej gdy jest wykrywany na standardowych badaniach USG, wtedy często już w zaawansowanym stadium z przerzutami na inne narządy. W tym przypadku badania przesiewowe nie przynoszą oczekiwanych skutków tak jak przy cytologii (profilaktyka raka szyjki macicy), a leczenie jest trudne i długotrwałe. Niestety, zdarza się, że nowotwór jajnika jest wykrywany u kobiet, które trzy miesiące wcześniej badały się profilaktycznie u ginekologa, a badania nie wskazywały nic niepokojącego w tym zakresie. Co można w takim razie zrobić poza standardowymi systematycznymi kontrolami u lekarza?

Dostępne jest 32% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.