Dom murem podzielony

Marcin Jakimowicz

|

GN 11/2021

publikacja 18.03.2021 00:00

Mijam współczesne kibolskie graffiti, ale myślami wracam do czasu, gdy Pogoń Lwów zlała Ruch Wielkie Hajduki 12:0. Do roku wytyczenia granicy, która podzieliła nie tylko śląskie domy, drogi, miasta i podwórka, ale przede wszystkim rodziny.

Kończyce – dzielnica Zabrza, która opowiedziała się w plebiscycie za Polską. Kończyce – dzielnica Zabrza, która opowiedziała się w plebiscycie za Polską.
ROMAN KOSZOWSKI /FOTO GOŚĆ

Na lewo Selgros, na prawo MediaMarkt. Za nim ożywający wiosną ptasi raj: Żabie Doły. Na murach zmieniają się kolory. Do niebieskich haseł Ruchu dochodzi kolor czerwony. Choć bytomska Polonia odziedziczyła go po barwach Pogoni Lwów, klub powstał już w 1920 roku w odpowiedzi na noworoczny apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, wzywający do zakładania własnych organizacji sportowych. Już miesiąc później bytomianie rozegrali pierwsze „polskie derby Śląska” z katowicką Pogonią.

Łagiewniki należące administracyjnie do Bytomia nie kibicują Polonii, ale Ruchowi. Znam wiele osób, które nigdy nie mówiły, że pochodzą z Bytomia-Łagiewnik, ale po prostu z Łagiewnik. Czy to również konsekwencja tego, że ta dzielnica pozostała po polskiej stronie granicy?

Bana (tramwaj)

Mknę do Bytomia. Dziś oprócz biletu nie muszę mieć w kieszeni paszportu. Myślami wracam do czasu podziału Górnego Śląska. 20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt. Po ogłoszeniu wyników wybuchło trzecie powstanie śląskie. Po jego zakończeniu Rada Ambasadorów Ligi Narodów podzieliła Górny Śląsk. Niemcom przypadło rozleglejsze terytorium, ale większość przemysłu przyznano Polsce. Granice wyznaczały białe słupy z literkami „P” (Polska) i „D” (Deutschland – Niemcy) i napisem „Versailles 1919”. Jako ostatni z regionów do Polski przyłączono 4 lipca 1922 roku powiat rybnicki.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.