Sezon na sadzenie

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 11/2021

publikacja 18.03.2021 00:00

Wczesna wiosna to dla wielu czas planowania i wyboru roślin, które można zasadzić w ogródku. Jak dobrać zioła, kwiaty i warzywa, aby rosły, chroniąc się wzajemnie?

Sezon na sadzenie istockphoto

Świeże warzywa, zioła czy owoce z własnego ogródka to marzenie każdego, kto docenia zdrowe i wartościowe jedzenie. I choć własna uprawa wymaga sporych nakładów pracy i czasu – warto spróbować. Dzięki wypróbowanym systemom stworzenie niewielkiego ogródka z podstawowymi warzywami i ziołami jest możliwe nawet w mieście. Nie zawsze potrzebny jest do tego kawałek ziemi, bo wiele miejsc można zagospodarować za pomocą upraw skrzynkowych. Dzięki nim niewielkie grządki mają szansę zaistnieć na podwórkach, tarasach czy balkonach. Zielone strefy coraz częściej projektowane są na dachach budynków, a ogrody sąsiedzkie powstają po zagospodarowaniu podwórek i nieużytków. Na takich terenach wspólnym wysiłkiem mieszkańcy mogą korzystać z plonów, a dzięki pracy integrują się lokalnie i tworzą wspólnotę. Takie inicjatywy nazywane są ogrodami społecznymi, czyli ogólnodostępnymi. Dobrym przykładem są ogrody kontenerowe Prinzessinnengarten założone w 2009 r. w berlińskim Kreuzbergu.

W skrzynkach i pojemnikach

Aby założyć grządki w skrzynkach, potrzebne są odpowiednie pojemniki. Mogą to być specjalnie przeznaczone do tego rodzaju uprawy worki lub drewniane skrzynki. Aby dłużej służyły i nie rozpadły się po dwóch sezonach, należy je zaimpregnować specjalnymi farbami, a od środka zabezpieczyć grubą folią. Jeśli skrzynki będą pełnić funkcję podwyższonych grządek na gruncie w ogrodzie, wystarczą same obramowania z dnem zrobionym z wytrzymałej siatki, aby uniemożliwić nornicom czy kretom dostęp do upraw. Na tarasach, balkonach czy nieużytkach sprawdzą się skrzynki z dnem, które w razie potrzeby można swobodnie przenieść. W obu przypadkach bardzo ważne jest wypełnienie ich odpowiednim materiałem zapewniającym roślinom drenaż, nawóz i utrzymywanie wilgoci. Na dnie (z otworami ułatwiającymi odpływ nadmiaru wody) najlepiej ułożyć warstwę gałęzi grubszych i drobniejszych oraz liści. Następnie ziemię wymieszaną z kompostem, a tuż przy powierzchni – warstwę czystej ziemi. Aby utrudnić zbyt szybkie odparowywanie wody, po zasadzeniu roślin na powierzchni można ułożyć warstwę naturalnej ściółki przygotowanej ze słomy. Z czasem będzie ona stanowić naturalny nawóz. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia upraw skrzynkowych to duże wyzwanie dla początkujących ogrodniczek i ogrodników, szczególnie na mocno nasłonecznionych balkonach i tarasach.

Dostępne jest 43% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.