Mistyk wyklętych

Bogumił Łoziński

|

GN 8/2021

publikacja 25.02.2021 00:00

Życie duchowe ks. Władysława Gurgacza SJ ukazuje mistyka, którego zjednoczenie z Bogiem doprowadziło do ofiary życia z rąk komunistycznych zbrodniarzy.

Ksiądz Władysław Gurgacz SJ po Mszy św. prymicyjnej   6 września 1942 r. Ksiądz Władysław Gurgacz SJ po Mszy św. prymicyjnej 6 września 1942 r.
Zbiory IPN

Przyjdź, Jezu, bo tęskni za Tobą dusza moja. Dopókiż z przyjściem ociągać się będziesz?... Siebie mi odbierasz, chociaż wiesz, że stworzenia nie zaspokoją tęsknoty mej duszy. Bez Ciebie w gwarze świata czuję się samotny, a wśród przyjaciół opuszczony. Strwożone serce rozpiera tęsknota, a usta bezwiednie wypowiadają skargę – autorem tych słów, wskazujących na zażyłość z Bogiem, jest ks. Władysław Gurgacz SJ, mistyk, duszpasterz, a jednocześnie kapelan żołnierzy wyklętych, zamordowany przez komunistów w 1949 r., w wieku zaledwie 35 lat. Specjalista od duchowości katolickiej ks. prof. Stanisław Urbański tak ocenił życie wewnętrzne ks. Gurgacza: „Widzimy, że przez wiele lat był prowadzony do świętości drogą oschłości i oczyszczeń. Możemy powiedzieć, że ks. Gurgacz przeżył w największym stopniu noce ciemności oraz osiągnął mistyczne zjednoczenie z Bogiem. Jego opisy tych nocy stanowią jedną z pereł polskiej mistyki przeżyciowej”.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.