Klimat młodych

Tomasz Rożek

|

GN 5/2021

publikacja 04.02.2021 00:00

Miłość bliźniego to także dbanie o środowisko naturalne, a bycie pro-life to także troska o życie i zdrowie osób już urodzonych; życie, które jest zagrożone konsekwencjami nieodpowie­dzialnej i rabunkowej działalności człowieka. Dla ludzi młodych, nie tylko tych, którzy identyfikują się z Kościołem, to sprawy oczywiste.

Wojciech Szczypka z Polskiego Alarmu Smogowego z dziećmi. Wojciech Szczypka z Polskiego Alarmu Smogowego z dziećmi.
archiwum prywatne Magdy Kadziak

Bóg daje życie, a smog je zabiera – to hasło, jakie znajdzie się na plakacie, który za kilka tygodni (około 21 marca) trafi do parafii. Inicjatorzy tej akcji to Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz Polski Alarm Smogowy. – Chcemy, by do każdej parafii dotarł plakat i komplet informacji, także czysto praktycznych, mówiących o tym, że dbanie o jakość powietrza jest formą troski o bliźniego. Że jest to miłosierdzie w praktyce. Przy okazji chcemy pokazać, że są pieniądze, często pokrywające większość kosztów, na wsparcie tych, którzy zdecydują się na wymianę kotła – mówi Wojciech Szczypka z Polskiego Alarmu Smogowego.

Sprawiedliwa transformacja

O młodych mówi się często, że są bierni, że niewiele poza ekranem telefonu ich interesuje. To nieprawda. – Młodzi ludzie są aktywni, ciekawi świata i chłoną informacje – mówi Magda Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. I dodaje, że z jej doświadczenia wynika, iż wielu młodych ludzi angażuje się w dzieła pomocy, akcje charytatywne, w tym te, które prowadzi Kościół katolicki. – Zainteresowanie środowiskiem naturalnym jest dla nich czymś zupełnie oczywistym – podkreśla. – Jeśli widzimy, że w Krakowie jedną z ważnych przyczyn poronień jest zanieczyszczone powietrze, dla katolika powinien to być sygnał do zastanowienia się, czy rzeczywiście realizujemy przykazanie miłości – dodaje.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.