W RPA przybywa tymczasowych kostnic

nation.africa/ africanews/kabe

publikacja 26.01.2021 16:14

Republika Południowej Afryki ma najwięcej przypadków na kontynencie i walczy z nowym, bardziej zaraźliwym szczepem wirusa. W kraju odnotowano ponad 1,4 miliona przypadków i ponad 40 000 zgonów.

W RPA przybywa tymczasowych kostnic NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH/PAP/EPA

Reportaż z RPA, gdzie wciąż wzrasta liczba zgonów z powodu Covid, publikuje serwis nation.africa.

"W chłodzonym kontenerze transportowym znajduje się 17 owiniętych w folię ciał, z których każde ma żółtą etykietę z napisem „wysoce zaraźliwy”. 12-metrową stalową skrzynię zainstalowano w kostnicy w Johannesburgu, aby poradzić sobie z rosnącą falą zgonów spowodowanych przez Covid. Kontener może pomieścić do 40 zwłok, utrzymując je w temperaturze zero stopni Celsjusza'.

Wg danych firm pogrzebowych, umieralność w kraju wzrosła o około 40 procent. Aktualnie Republika Południowej Afryki jest najbardziej dotknięta pandemią na kontynencie. Dotychczas wykryto tu prawie 1,5 miliona przypadków koronawirusa i prawie 41 tys. zgonów.

Obecnie główny "dostawca" usług pogrzebowych w kraju (AVBOB) rozprowadził do 250 południowoafrykańskich kostnic 22 kontenery, używane dotychczas do transportu towarów.

Ciała zmarłych na Covid przechowywane są maksymalnie przez siedem dni. "Okoliczne chłodnie są prawie pełne, a 200 ciał czeka na pochówek lub kremację. Ponad połowa uległa wirusowi. Muszą działać szybko, taki jest protokół” - czytamy.

Wzrasta produkcja trumien. Złożenie jednej zajmuje 20 minut. Jedna fabryka produkuje 300 trumien dziennie. Wzrósł popyt na te „ponadwymiarowe”. Podobnie wzrosły ceny na uchwyty trumien.

"Trumny to symboliczna inwestycja dla pogrążonych w żałobie rodzin w Afryce Południowej, gdzie pogrzeby to drogie uroczystości z tygodniowymi czuwaniami, dekoracjami i cateringiem" - czytamy.

Tymczasem prezydent RPA Cyril Ramaphosa wskazał we wtorek w trakcie Światowego Forum Ekonomicznegi w Davos, na zjawisko masowego kupowania i gromadzenia szczepionek przeciwko koronawirusowi przez zamożne kraje.

„Bogate kraje na świecie trzymają te szczepionki, a my mówimy:„ uwolnijcie nadmiar szczepionek, które zamówiliście i zgromadziliście ”- powiedział.

Niektórym krajom udało się uzyskać nawet czterokrotnie większą ilość niż potrzebna ich populacji, podczas gdy RPA stara się dopiero o szczepionki.

Mają być dostarczone w pierwszej połowie roku.

„Nie wszyscy jesteśmy bezpieczni, jeśli niektóre kraje szczepią swoich ludzi, a inne nie.  Wszyscy musimy działać razem w walce z koronawirusem, ponieważ dotyka on nas wszystkich jednakowo ” - zwracał uwagę Ramaphosa.

Republika Południowej Afryki ma najwięcej przypadków na kontynencie i walczy z nowym, bardziej zaraźliwym szczepem wirusa. W kraju odnotowano ponad 1,4 miliona przypadków i ponad 40 000 zgonów.