Współpraca w miłości

Magdalena Kawalec-Segond

|

GN 3/2021

publikacja 21.01.2021 00:00

Miłość czyni kreatywnym. Nie chodzi tylko o to, że gdy się zakochamy, to może nam się przydarzy pisać wiersze. Kreatywność ma różne oblicza. I bywa, że jest droższa od złota.

Współpraca w miłości pixabay

W nurt badań nad miłością i kreatywnością wpisuje się artykuł opublikowany na łamach czasopisma „Current Psychology” autorstwa naukowców z Chin, a dokładnie z Shaanxi Normal University w mieście Xi’an. Kierowani przez Haijun Duana chińscy psycholodzy postanowili w badaniach nad miłością i kreatywnością pójść o krok dalej niż ich poprzednicy. Na ogół bowiem badaczy interesowało, jak miłość uskrzydla jednostkę. Nie próbowano jednak ustalić, jak wpływa na prace zespołowe. Dlaczego mnie nie dziwi, że takie pytanie zadali właśnie chińscy psycholodzy?

Razem czy osobno?

Od pierwszych dni życia tworzymy relacje z rodzicami, nauczycielami i rówieśnikami. Dopiero na późniejszym etapie rozwoju naszego wnętrza pojawiają się relacje romantyczne. I to one stają się główną formą przywiązania do siebie dorosłych osób. W przeszłości niektórzy psychologowie gromadzili dowody sugerujące, że zakochani ludzie lepiej radzą sobie z zadaniami twórczymi. Jednak większość naukowców rekrutowała indywidualnych uczestników badania, którzy byli lub nie byli w romantycznym związku, zamiast badać twórczą współpracę między dwojgiem zakochanych ludzi.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.