Uprawa kwiatów balkonowych

publikacja 05.11.2020 20:56

Jeśli nie masz własnego ogrodu, a marzy ci się uprawa kwiatów, to nic straconego, możesz wykorzystać balkon. Taras lub balkon może stać się namiastką ogrodu w bloku, nawet w środku miasta.

Uprawa kwiatów balkonowych

Wystarczy tylko trochę kolorowych pojemników i doniczek i szczypta wyobraźni, aby nawet najmniejszy balkon zakwitł prawdziwą feerią barw i kształtów.  Dobre Nasiona kwiatów do nabycia tutaj.

Jaki balkon i jaka roślina?

Podstawowym kryterium wyboru roślin na balkon jest jego wielkość. Tak więc jeśli jesteśmy posiadaczami małych balkonów to raczej nie ma sensu porywać się na duże, okazałe rośliny. Lepiej wybrać mniejsze lub nawet miniaturowe odmiany lub też kwiaty o zwisających pędach, które będziemy mogli uprawiać w podwieszanych skrzyniach.

Drugim ważnym kryterium jest usytuowanie balkonu. Na balkonach północnych, warunki są mało sprzyjające. Głównym problemem jest zacienienie, ponieważ słońce jest na nich tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Z takimi warunkami najlepiej poradzą sobie: niezapominajka, bakopa, lobelia, fuksja, żeniszek. Na balkonach południowych jest wręcz odwrotnie, tam światła dziennego rośliny mają pod dostatkiem. Na takim mocno nasłonecznionym stanowisku najlepiej będą czuły się: pelargonie, petunie, surfinie, aksamitki, bratki, nagietki czy nemezje.

Na balkonach wschodnich dobrze będą czuły się praktycznie wszystkie kwiaty, ponieważ zwiększone natężenie światła rankiem i cień popołudniem to bardzo korzystne warunki dla większości roślin. Z kolei na balkonach o położeniu zachodnim najgoręcej jest pod wieczór, więc dobrze będą czuły się na nim aksamitki, bratki, heliotrop czy koleus.

Sadzenie kwiatów balkonowych

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na jakość kupowanych sadzonek. Należy wybierać zdrowe okazy, dobrze ukorzenione. Ważne jest również aby do konkretnego gatunku i odmiany dobrać odpowiednie podłoże oraz pojemnik. Doniczka lub pojemnik powinny być dostosowane do wielkości rośliny, a także posiadać na dnie otwory, tak aby nie zalegała w nich woda. Kwiaty balkonowe najlepiej jest sadzić w donicach ceramicznych bądź drewnianych. Mają one grubsze ścianki, dzięki czemu wolniej się nagrzewają, chronią korzenie roślin przed nagrzewaniem, a zimą przed przemarzaniem. Na dnie doniczki warto umieścić 10-15 cm drenażu z kamyku, żwiru lub grysu.

Przed posadzeniem wyjmujemy kwiaty z doniczek w których zostały zakupione, a następnie umieszczamy w nowych pojemnikach, na takiej samej głębokości. Obsypujemy ziemią i obficie podlewamy.

Jak pielęgnować rośliny balkonowe?

Bardzo ważna dla roślin balkonowych jest jakość gleby. Najlepiej wybierać podłoża specjalnie do nich dedykowane, o odpowiednim pH. Gleba musi być bogata w składniki pokarmowe, dlatego konieczne jest zasilanie jej nawozami, które zawierają azot, fosfor, potas i wapń. Na rynku dostępne są nawozy w postaci pałeczek, płynu, tabletek lub granulek. Dobrym wyborem będą preparaty o spowolnionym działaniu, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe i stosować je trzeba tylko raz lub dwa w ciągu sezonu. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy kilka tygodni po przesadzeniu roślin, zasilanie rozpoczynamy wiosną, a kończymy pod koniec lata lub na początku jesieni.

Oprócz nawożenia nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Szczególnie ważne jest na balkonach miejskich, gdzie ściany budynków mocno się nagrzewają i panuje wyższa temperatura, oraz w trakcie suszy. Wtedy rośliny trzeba podlewać nawet dwukrotnie w ciągu dnia, rano oraz wieczorem.

Donice i pojemniki do uprawy kwiatów balkonowych

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego pojemnika, skrzyni czy donicy. Dokonując tego wyboru trzeba zwrócić szczególną uwagę na materiał z którego jest wykonany oraz wielkość. Na rynku dostępne z pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, gliny, ceramiki czy drewna. Te pierwsze są najtańszą opcją, ale niestety nie przepuszczają wody i nie „oddychają” dlatego ziemia szybciej się nagrzewa, ale wolniej traci wodę. Z kolei naczynie gliniane przepuszczają powietrze i wodę, z reguły mają też grubsze ścianki. Kupując pojemniki z drewna, należy zwrócić uwagę na to czy nie są czasem pokryte szkodliwymi środkami do konserwacji.

Wybierając donice i pojemniki należy również wziąć pod uwagę wielkość rośliny i balkonu oraz jego ogólny styl. Powinny być tak dobrane aby zyskała zarówno estetyka jak i funkcjonalność balkonu. Jeśli interesuje Cię uprawa nie tylko kwiatów, ale również ziół i warzyw to sprawdź tutaj: https://www.rynek-rolny.pl/kategoria/warzywnictwo/

Artykuł sponsorowany

TAGI: