Opieka nad starszymi

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 45/2020

publikacja 05.11.2020 00:00

Mając pod opieką schorowanych i niesamodzielnych bliskich, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pomocnych w codziennej rutynie. Na co zwracać uwagę?

Opieka nad starszymi henryk przondziono /foto gość

WPolsce wymagającymi opieki seniorami zajmują się głównie członkowie ich rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia u 85 proc. schorowanych starszych osób. Dla porównania w Niemczech seniorami opiekują się głównie wykwalifikowane osoby, które nie są spokrewnione ze swoimi podopiecznymi. Sytuacja istniejąca w Polsce stawia wiele wyzwań przed ludźmi, którzy nie są na to przygotowani i stają przed poważnym problemem czasem z dnia na dzień. Muszą wtedy szukać wsparcia i pomocy, np. w ośrodkach Caritas czy PCK. W wielu gminach prowadzone są także kluby aktywizujące seniorów oraz miejsca, gdzie rodzina może otrzymać pomoc i potrzebną wiedzę dotyczącą opieki.

Pomoc i zapobieganie

Opiekując się starszym członkiem rodziny, warto wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać szybkiemu pogarszaniu się jego kondycji fizycznej i psychicznej. W wielu opracowaniach (m.in. dostępnym w sieci poradniku „Zrozumieć starość”, powstałym w wyniku współpracy Fundacji Zaczyn i Promedica 24) czy szkoleniach proponowanych przez różne organizacje wielokrotnie pojawiają się elementy ruchu i dobrze zbilansowanej diety. Ruch dla osoby starszej nie musi być intensywny. Wystarczy zadbać o codzienny spacer, a jeśli to możliwe – o nieinwazyjną gimnastykę, zajęcia na basenie lub jazdę na rowerze. Ruch jest ważnym czynnikiem wpływającym na kondycję umysłową, co wielokrotnie zostało udowodnione naukowo. Nawet seniorzy mniej sprawni ruchowo lub częściowo unieruchomieni mogą poprawić kondycję poprzez odpowiednio dobrane dla nich masaże lub gimnastykę (np. kończyn). Pozwala to zapobiegać przykurczom i postępującym zmianom stawowo-mięśniowym. – Długotrwałe unieruchomienie pacjenta wpływa negatywnie na jego stan zdrowia. Organizm odczuwa ogólne osłabienie, spadek napięcia mięśni bądź całkowity ich zanik, pojawiają się odleżyny, infekcje dróg oddechowych czy układu wydalniczego. Bardzo istotna jest tu pomoc drugiej osoby, najczęściej członka rodziny. W BetaMed uczymy rodziny pacjentów zasad pielęgnacji osób w starszym wieku, a także tego, jak zapobiegać skutkom długotrwałego unieruchomienia chorego. To ważne, by rodziny pacjentów wiedziały, jak należy się nimi opiekować, gdy wrócą po leczeniu do domów, ale by również wspomóc rodzinę – mówi Beata Drzazga, właścicielka BetaMed S.A., firmy wspierającej szkoleniami osoby opiekujące się bliskimi w podeszłym wieku, a także oferującej seniorom pobyt stały lub częściowy.

Dostępne jest 50% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.