Rolnicza rewolucja

Tomasz Rożek

|

GN 45/2020

publikacja 05.11.2020 00:00

Czeka nas kolejna zielona rewolucja, bo rolnictwo takie, jakie znamy, jest w dłuższej perspektywie nie do utrzymania.

Wertykalna farma w Singapurze. Wertykalna farma w Singapurze.
Edgar Su /Reuters/Forum

Nie wiem, czy ta rewolucja rolnicza zasadniczo wpłynie na nasze życie. Wiem, że jej fundamentem jest uniezależnienie rolnika, czy raczej producenta, od tego, od czego był od tysięcy lat uzależniony: od warunków zewnętrznych. Pogody, temperatury, jakości gleby czy rytmu dnia i nocy. W Dubaju trwają przygotowania do budowy na pustynnym terenie farmy wertykalnej. Będzie miała powierzchnię 12 tys. metrów kwadratowych (czyli 1,2 hektara), ale jej wydajność będzie porównywalna z tradycyjnym gospodarstwem o powierzchni 360 hektarów. To kolejna tego typu konstrukcja na świecie, bo takie farmy już istnieją.

Rośliny na półkach

Farma wertykalna – jak sama nazwa wskazuje – to taka, w której rośliny nie rosną na powierzchni gruntu, tylko na specjalnie zaprojektowanych półkach – piętrowo. To daje dużą oszczędność miejsca, ale nie tylko o to chodzi. To obszar zamknięty, w którym temperatura, wilgotność czy skład atmosfery są pod pełną kontrolą. Nie ma tutaj wahań parametrów, które powodują, że rośliny czasami wysychają, a czasami gniją z powodu nadmiaru wilgoci. Rosnące tutaj rośliny w zasadzie w ogóle nie mają kontaktu z glebą. To pozwala regulować także inne parametry mające wpływ na ich wzrost, np. skład mineralny i ilość wody. W końcu – pozwala to na uprawę roślin o różnych preferencjach „pod jednym dachem”. W tradycyjnym rolnictwie to niemożliwe.

Zamknięty obieg powoduje, że w farmach tego typu traci się zaledwie 1 proc. wody. Para wodna nie ulatnia się do atmosfery, tylko jest skraplana na ścianach farmy i wraca do obiegu. W tradycyjnym rolnictwie znacznie więcej wody ucieka, niż jest wykorzystywane przez rośliny do wzrostu. To istotna zmiana, biorąc pod uwagę coraz większe problemy z dostępem do wody w wielu krajach świata. Rolnictwo jest głównym odbiorcą czystej słodkiej wody.

Dostępne jest 29% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.