Kard. Nycz do KSM: zachowajcie tożsamość, szukajcie nowych dróg

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 10.10.2020 12:14

- W was, młodych, jest nadzieja, że odczytacie znaki czasu, zachowując naukę Kościoła i Ewangelii - mówił metropolita warszawski do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w 30. rocznicę jego reaktywacji.

Kard. Nycz do KSM: zachowajcie tożsamość, szukajcie nowych dróg Młodzież z KSM modliła się o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Swój jubileusz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży rozpoczęło u grobu kard. Stefana Wyszyńskiego, w archikatedrze warszawskiej.

W trakcie uroczystości odśpiewano hymn KSM-u, a także odczytano list prezes Akcji Katolickiej Urszuli Furtak. Głos zabrał również przewodniczący Krajowej Rady KSM Patryk Czech.

- Trwając w dziękczynieniu, chcemy patrzeć w przyszłość. Potrzeba, aby jeszcze mocniej w sercach KSM-owiczów do krzyża przytulił się orzeł biały, aby każdy KSM-owicz pracował nad tym, aby być prawdziwym patriotą - stwierdził, cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów!- serce orle i wzrok orli ku przyszłości".

30 lat temu, 10 października 1990 roku Episkopat Polski na prośbę św. Jana Pawła II reaktywował KSM, które zdelegalizowały władze PRL w latach 50. ubiegłego wieku.

- Chciałbym, aby to był nowy dynamiczny początek. Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu będziecie go zawierzać, bo Prymas Tysiąclecia był inspiratorem działań ludzi świeckich, młodych i starszych. Całą swoją młodość przeżył w atmosferze przedwojennej Akcji Katolickiej i KSM. A później potrafił w nowych czasach ich ideały pielęgnować na poziomie parafii i diecezji, w Lublinie, Gnieźnie i w Warszawie. Potrafił szukać nowych sposobów ożywienia tego, co trwało przed wojną, by odpowiedzieć na nowe wyzwania czasu - mówił kard. Kazimierz Nycz do kilkudziesięciu młodych z całej Polski.

Metropolita warszawski dzielił się też swoim doświadczeniem współpracujących w jego rodzinnej parafii wychowanków przedwojennych KSM i Akcji Katolickiej.

- Także dziś trzeba pokazać młodemu człowiekowi płaszczyzny działania w Kościele i w świecie: to co Sobór Watykański II nazwał apostolstwem świeckich. Nie możemy jednak zastygnąć w formie i mówić: musi być tak, jak było przed wojną, czy nawet 10 lat temu. Życie idzie tak szybko do przodu, że musimy nieustannie odczytywać znaki czasu. Kto tej umiejętności nie ma, nie nadaje się, by nadążać za zmianami świata, zachowując tożsamość. To jeden z powodów, dla których wielu ludzi nie rozumie papieża Franciszka. Papież, mając 83 lata, ma w sobie ducha, który ciągnie Kościół do przodu i ciągle nas czymś zaskakuje. Kto przejrzał nową encyklikę, widzi że ona nie tylko streszcza jego burzący schematy pontyfikat, ale jest wielkim wyzwaniem dla Kościoła i świata. Stąd pozytywne na nią reakcje wszystkich, którzy chcą szukać nowego miejsca dla Kościoła w świecie, ale równocześnie krytyka wielu ludzi, którzy zastali się w swoim konserwatyzmie - tłumaczył kard. Kazimierz Nycz. - W was młodych jest nadzieja, że rozumiejąc świat, potraficie z pomocą doświadczenia ludzi starszych znaleźć drogę, by rozczytując znaki czasu zachować jądro nauki Kościoła i Ewangelii. Ufam, że to nowe otwarcie przyniesie owoce. Mamy bardzo dużo do zrobienia. W pokoleniu waszych rodziców widzę szansę na odnowienie i odświeżenie Akcji Katolickiej. Wy zaś łączcie Warszawę, będąc jej jeszcze jednym mostem - dodał metropolita warszawski przed modlitwą u grobu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podczas uroczystej gali po raz pierwszy w historii Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przyznano specjalny Order za wybitną służbę Kościołowi i Ojczyźnie.

- Order im. ks. prałata Antoniego Sołtysika to pierwsza taka nagroda przyznawana przez młodzież. W ten sposób chcemy uhonorować ludzi wybitnie zasłużonych dla pracy z młodzieżą w duchu katolickim i patriotycznym – mówi Patryk Czech.

Gdy w 1990 roku, z inicjatywy świętego Jana Pawła II, reaktywowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, to właśnie ks. Antoni Sołtysik stał się pierwszym Asystentem Generalnym KSM-u w wolnej Polsce i na stałe wpisał się w historię Stowarzyszenia. Orderami odznaczeni zostali: dh Leszek Bodus, ks. Zbigniew Kucharski, dh Teresa Moskal, dr Antonii Spyra, dh Elżbieta Szklarczyk. Wręczenia nagród dokonali przewodniczący KR KSM Patryk Czech, bp Marek Solarczyk oraz ks. Andrzej Lubowicki.

Uroczystości zakończyła Msza Święta w katedrze warszawsko-praskiej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio., który odczytał życzenia papieża Franciszka z okazji jubileuszu 30-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Kard. Nycz do KSM: zachowajcie tożsamość, szukajcie nowych dróg "Nadzieją napawa mnie fakt, że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny, rozbudzając w sobie i innych ducha wiary (...) Kochani, niech Chrystus będzie Waszą drogą, prawdą i życiem. Przyjmijcie Go do łodzi Waszej codzienności, by wraz z nim wypłynąć na głębię!" - napisał papież Franciszek.

W trakcie liturgii homilię wygłosił Delegat KEP ds. ks. bp Marek Solarczyk, który przypomniał słowa św. Jana Pawła II
wygłoszone do KSM-owiczów w 1995 r.: „Nie wstydźcie się waszych ideałów, wręcz przeciwnie głoście je i brońcie ich. Liczy na Was Chrystus, liczy na Was Pani Jasnogórska, liczy na Was Kościół, liczy na Was i potrzebuje Was Polska, właśnie jako KSM".

Stowarzyszenie zrzesza ok. 10 tys. młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie przeżywać swoją młodość.