Wildstein afirmuje

GN 40/2020

publikacja 01.10.2020 00:00

Istota konfliktu, jaki dzieli naszą cywilizację, polega na przyjęciu lub odrzuceniu świata w jego rzeczywistym kształcie. To główna teza najnowszego dzieła Bronisława Wildsteina „Bunt i afirmacja”.

Bronisław Wildstein
Bunt i afirmacja
PIW 
Warszawa 2020
ss. 460 Bronisław Wildstein Bunt i afirmacja PIW Warszawa 2020 ss. 460

Celowo używam sformułowania „dzieło”, gdyż jest to praca wybitna, ukazująca olbrzymią erudycję Wildsteina, będąca swego rodzaju podsumowaniem jego refleksji nad współczesną cywilizacją. Refleksji nie tylko teoretycznej, lecz wynikającej z doświadczenia autora jako publicysty, pisarza, filozofa, działacza demokratycznej opozycji, po 1989 r. aktywnie zaangażowanego w nasze życie społeczno-polityczne.

Bronisław Wildstein opisuje konflikt naszej cywilizacji w kategoriach sporu dwóch postaw: buntu i afirmacji. Ta pierwsza to odrzucenie świata z jego podstawowymi uwarunkowaniami, jak prawo naturalne czy rozeznanie, co jest obiektywnie dobre, a co złe, a w zamian przypisanie sobie prawa do decydowania, jaki ma ten świat być, jakie mają obowiązywać w nim zasady – a więc boskiego statusu. Autor uważa tę postawę za destrukcyjną i wskazuje negatywne, a często wręcz tragiczne konsekwencje jej przyjęcia, np. rewolucję francuską, totalitaryzmy XX wieku, a współcześnie – ideologie kwestionujące ludzką płciowość. Wildstein przeciwstawia buntowi postawę afirmacji, wskazując, że właśnie ona dawała i daje szanse na rozwój cywilizacji. Podkreśla przy tym, że afirmacja nie oznacza akceptacji świata z jego złem, lecz pozwala zrozumieć istotę tego zła i umożliwia przeciwstawienie się mu. „Świat, w którym żyjemy, został nam zadany. To w jego i tylko w jego ramach możemy odnaleźć wolność i nadać naszemu istnieniu sens” – tłumaczy.

Praca składa się z szesnastu esejów poświęconych różnym aspektom przeszłości i teraźniejszości. Dotyka dziedzin takich, jak filozofia, ekonomia, sztuka czy polityka. Jeden z esejów poświęcony jest doświadczeniom Polski w okresie komunizmu i po 1989 r.

Bogumił Łoziński

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.