Czuły nadzór

GN 39/2020

publikacja 24.09.2020 00:00

Dziecko zasnęło tuż nad wodą, która zaczęła zalewać leżący tuż przy jego głowie słomkowy kapelusz.

Melchior Paul von DeschwandenAnioł Stróżczuwa nad snem dziecka olej na płótnie, 1859kolekcja prywatna Melchior Paul von DeschwandenAnioł Stróżczuwa nad snem dziecka olej na płótnie, 1859kolekcja prywatna

A jeśli przyjdzie większa fala, życie dziecka będzie zagrożone? Nie, bo nad jego snem ktoś czuwa. Anioł rozpostarł swe opiekuńcze skrzydła, złożył dłonie i patrzy na małego podopiecznego z czułością i miłością.

Postać Anioła Stróża, indywidualnego opiekuna człowieka, stała się popularna w sztuce już w XVII wieku. Ludzie zamożni zaczęli wówczas zamawiać u artystów kameralne dzieła, które nie tylko miały dekorować ich mieszkania, ale także pełnić funkcje pedagogiczne w stosunku do dzieci zamawiającego. Powstał wtedy schemat przedstawiania Anioła Stróża trzymającego za rękę dziecko, a drugą ręką wskazującego na niebo. Mały odbiorca miał z takiego obrazu wyciągnąć wniosek, że anioł się nim opiekuje, ale jednocześnie pilnuje go, żeby nie stał się niegrzeczny. Ten powielany potem w niezliczonych kopiach motyw okazał się tak sugestywny, że do dziś Anioł Stróż kojarzy nam się przede wszystkim z wychowaniem i opieką nad dziećmi. Na obrazie von Deschwandena misja wychowawcza została zdominowana przez opiekuńczą. Dziecko może zawsze liczyć na bezwarunkową i czułą pomoc anielską.

Szwajcar Melchior Paul von Deschwanden (1811–1881) był jednym z najpopularniejszych w XIX wieku malarzy obrazów religijnych, związanym z grupą nazareńczyków, artystów pragnących odnowić sztukę religijną. Namalował ponad 2000 dzieł o prostej i zrozumiałej symbolice, które kupowano na całym świecie. Dziś można je zobaczyć nie tylko w kościołach europejskich, ale także w Stanach Zjednoczonych. Jego prace były też często reprodukowane jako ilustracje w modlitewnikach i książkach dewocyjnych.

Leszek Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.