Czarne jagody aronii

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 36/2020

publikacja 03.09.2020 00:00

Poszukując nowych zdrowych produktów, sięgamy po egzotyczne owoce, warzywa lub nasiona, zapominając o tych rosnących w Polsce. Jednym z takich owoców jest zbierana pod koniec lata aronia.

Czarne jagody aronii canstockphoto

Choć Polska należy do największych producentów aronii, w naszym kraju nie jest to owoc popularny. Większość zbiorów (ok. 15 ton rocznie) i przetworów eksportowana jest głównie do USA i Europy Zachodniej. Niezwykłe właściwości tego niepozornego owocu docenili przede wszystkim Niemcy, Austriacy i mieszkańcy Skandynawii. Tymczasem badania nad jej prozdrowotnym działaniem pokazują, jak wiele cennych dla naszego zdrowia składników zawiera ten owoc. Może więc pora zasadzić tę niewymagającą i odporną na mrozy roślinę w ogrodzie lub na pobliskim trawniku?

Uprawa

Do Europy krzewy aronii w XIX wieku sprowadził z Ameryki Północnej rosyjski hodowca i sadownik Iwan Miczurin. Zauważył on, że roślina łatwo przystosowuje się do zmiennych warunków i jest odporna na niskie, zimowe temperatury. Dlatego w Rosji powstawały pierwsze plantacje tego krzewu, a prozdrowotne działanie owoców odkryto w środkowej Azji.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.