Kościół nie kłania się mafii

Beata Zajączkowska

|

GN 36/2020

publikacja 03.09.2020 00:00

– Trzeba wyzwolić Maryję spod wpływu mafii – apeluje papież Franciszek. W tym celu Kościół we Włoszech zacieśnia współpracę z policją, sędziami, kryminologami i instytucjami walczącymi z przestępczością zorganizowaną.

Mafia wykorzystuje procesje z figurami Matki Bożej oraz świętych do zademonstrowania swej władzy w mieście. Dlatego włoscy biskupi ustalili ścisłe reguły organizowania takich uroczystości. Mafia wykorzystuje procesje z figurami Matki Bożej oraz świętych do zademonstrowania swej władzy w mieście. Dlatego włoscy biskupi ustalili ścisłe reguły organizowania takich uroczystości.
BELCASTRO ANTONIETTA /epa/pap

Wiele osób papieski apel potraktowało jako żart, tymczasem oddaje on skomplikowaną sytuację duszpasterską Italii, gdzie wydarzenia religijne często wykorzystywane są przez organizacje mafijne do własnych celów – mówi o. Stefano Cecchin, prezes Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej. W uroczystość Wniebowzięcia NMP powołano w niej do istnienia pierwszy na świecie departament ds. analiz i badania zjawisk kryminalnych i mafijnych z perspektywy pobożności ludowej i duchowości. Działa on w ramach katedry pod nazwą „Maryja drogą pokoju między kulturami” i ma specjalną grupę zadaniową, niosącą pomoc w sytuacjach kryzysowych. W prace departamentu zaangażowali się prokuratorzy, sędziowie, kryminolodzy, dziennikarze, burmistrzowie, socjolodzy, policjanci, żołnierze i agenci na co dzień walczący z mafią.

„Pobożność” mafii

– Dzięki ścisłej współpracy państwa z Kościołem będziemy starali się odpowiedzieć na działania tych, którzy próbują wykorzystać uczucia religijne w celach kryminalnych. To nie tylko mafiosi i przestępcy, ale także różni magowie, szarlatani i uzdrowiciele wykorzystujący ludzkie problemy w celach zarobkowych – mówi o. Cecchin. Za papieżem przypomina, że pobożność maryjna jest dziedzictwem religijno-kulturowym, które należy zachować w czystości. „Trzeba ją wyzwolić z dodatków władzy czy uwarunkowań, które nie spełniają ewangelicznych kryteriów sprawiedliwości, wolności, uczciwości i solidarności” – napisał Franciszek w przesłaniu na inaugurację tego departamentu. Pierwsze zajęcia odbędą się w październiku. Co roku 13 maja, we wspomnienie MB Fatimskiej, odbywać się będzie sympozjum, na którym prezentowane będą wyniki najnowszych badań i owoce prowadzonych działań.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.