Opowieść na obszarze bitwy

ks. Maciej Świgoń

|

03.09.2020 00:00 GN 36/2020

publikacja 03.09.2020 00:00

Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jego centralnym miejscem będzie cmentarz obrońców, gdzie pochowane zostaną m.in. szczątki dziewięciu bohaterów odnalezione podczas zeszłorocznych prac archeologicznych.

Cmentarz obrońców Westerplatte to będzie najwżniejsze miejsce  nowego muzeum. Cmentarz obrońców Westerplatte to będzie najwżniejsze miejsce nowego muzeum.
Wojciech Stróżyk /REPORTER/east news

W Gdańsku zaprezentowano założenia programowe dla budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej. Podczas konferencji prasowej wizję inwestycji przedstawili: Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Karol Nawrocki – dyrektor MIIWŚ, a także członkowie zespołu odpowiadającego za przyszły kształt historycznego półwyspu.

Argumenty do działania

– Bardzo często w różnych częściach świata uważa się, że II wojna światowa wybuchła albo w czerwcu 1941 roku, albo, z innej perspektywy, w grudniu 1941 roku. Musimy więc przypominać, również instytucjonalnie, że tu, na Westerplatte, wszystko się rozpoczęło. Żeby to zrobić, należy zbudować placówkę, która będzie przyciągać nie tylko naszych rodaków, ale również gości z zagranicy. Taka instytucja, systematycznie działając, będzie przynosiła efekty, także efekty w świadomości ludzi – uzasadniał potrzebę powstania muzeum na Westerplatte Jarosław Sellin. Podkreślił, jak ważne w świadomości Polaków jest to miejsce. – Badania statystyczne pokazują, że prawie każdy Polak o nim słyszał – 94 proc. naszych rodaków wie, co to jest Westerplatte i co tam się wydarzyło. Kiedy pytaliśmy na użytek programu „Niepodległa!” dwa lata temu o skojarzenia związane z II wojną światową, na pierwszym miejscu wymieniono Auschwitz-Birkenau, a na drugim miejscu Westerplatte – mówił. – Warto wreszcie podjąć wysiłek, żeby opowieść o Westerplatte była całościowa i pokazana w plenerze na całym obszarze, gdzie rozegrała się bitwa, w miejscach najbardziej symbolicznych – dodał.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.