W najnowszym „Gościu”: Kompendium wiedzy na temat wydarzeń z sierpnia 1980 r.

ps

publikacja 27.08.2020 12:01

Wraz z 35. numerem „Gościa Niedzielnego” do rąk Czytelników trafia bezpłatny dodatek „Sierpniowy przełom”. To okazja, by uporządkować wiedzę na temat powstania Solidarności, a także przekazać ją młodemu pokoleniu. Rozwinięciem prasowego wydania jest nasz serwis „Twarze Solidarności”.

W najnowszym „Gościu”: Kompendium wiedzy na temat wydarzeń z sierpnia 1980 r.

Nasze założenia były następujące: w papierowym dodatku przekazujemy podstawową wiedzę o tych wydarzeniach, natomiast w serwisie internetowym, dostępnym od 26 sierpnia pod adresem twarzesolidarnosci.gosc.pl, dopełniamy ten materiał szczegółowymi informacjami o głównych bohaterach tamtych wydarzeń, przypominamy ich twarze, publikujemy często nieznane zdjęcia i dokumenty – wyjaśnia Andrzej Grajewski, autor koncepcji projektu.

Teksty w papierowym dodatku mają kody QR i po zbliżeniu ich do komórki będą wyświetlały materiały publikowane w serwisie.

Dodatek „Sierpniowy przełom” dostępny jest wraz nowym wydaniem GN również w e-wydaniu. ZAMÓW TUTAJ

Artykuły zebrane w ilustrowanym dodatku do GN są próbą odpowiedzi na dwa ważne pytania. Co sprawiło, że latem 1980 r. Polacy wystąpili przeciwko ówczesnej władzy? Jak strajkujący przełamali monopol informacji? Mówił o tym dr Andrzej Sznajder, dyr. oddziału IPN w Katowicach podczas konferencji w Centrum Edukacyjnym „Przystanek historia” w Warszawie.

Zobacz wideo:

🔴 LIVE – Nieznane dokumenty sowieckie oraz nowy portal o „Solidarności” – konferencja prasowa
IPNtvPL

Z kolei w tekście wstępnym do dodatku dr Jarosław Szarek, prezes IPN przypomina, jak historia sprzed 40 lat odcisnęła piętno na naszym tygodniku.

„Obecność w naszym projekcie »Gościa Niedzielnego« ma szczególny wymiar. Strajkujący robotnicy upomnieli się bowiem również o należne prawa i nakłady dla spychanej w PRL na margines prasy katolickiej – pisze dr Jarosław Szarek. „Także dla katowickiego tygodnika, który był nie tylko świadkiem wydarzeń, ale ważnym środowiskiem uczestniczącym w odnowie rozpoczętej latem 1980 roku, co »docenili« komuniści,  zawieszając pismo po wprowadzeniu stanu wojennego. Pojawienie się takich postulatów wśród żądań strajkujących załóg chyba najtrafniej ilustruje, czym była Solidarność – wyrażająca troskę nie tylko o kwestie materialne, ale i o prawdę w słowie, o pamięć, kulturę, o ład moralny”.

„Siła Solidarności rodziła się podczas strajkowych modlitw i Mszy św., wokół stawianych krzyży i powracających do kopalń figur św. Barbary, a do hut – św. Floriana” – zauważa dalej dr Szarek.

Zobacz: Jak „Gość” relacjonował wydarzenia w Jastrzębiu w 1980 r.

Poznaj serwis "Twarze Solidarności":
W najnowszym „Gościu”: Kompendium wiedzy na temat wydarzeń z sierpnia 1980 r.