Kamień na kamieniu

Franciszek Kucharczak

|

GN 35/2020

publikacja 27.08.2020 00:00

Zburzenie świątyni jerozolimskiej w roku 70 to koniec epoki. Właśnie mija 1950 lat od tego straszliwego zdarzenia.

Malarska wizja zdobycia świątyni jerozolimskiej. Obraz Francesco Hayeza. Malarska wizja zdobycia świątyni jerozolimskiej. Obraz Francesco Hayeza.
wikimiedia

Jerozolima była jak wspaniały cedr, najpiękniejszy z dostojnych drzew Wschodu. Otoczona potężnymi murami, usiana pałacami, zadziwiała nawet Rzymian. Jednak niezrównaną urodą błyszczała świątynia – przybytek Boga. Niedawno skończono jej rozbudowę. Izrael był dumny: oto prawdziwy cud świata!

Jeśli jednak miasto było cedrem, to śmiertelnie podciętym. Jeszcze stał, ale jego dni były policzone. W roku 62 mało kto zdawał sobie z tego sprawę, dlatego dziwili się ludzie, gdy niejaki Jezus, syn Ananusa, zaczął krążyć po mieście i wołać rozdzierająco: „Głos ze Wschodu! Głos od Zachodu! Głos od czterech wiatrów! Głos na Jerozolimę i na świątynię! Głos na cały naród!”. Nawet nocami niosło się po ulicach rozpaczliwe wołanie „Biada Jerozolimie!”.

Rządził wtedy w mieście prokurator Albin. „Nie było takiego zła, którego by on nie uczynił” – napisał o nim Józef Flawiusz, kapłan świątyni i naoczny świadek tamtych wydarzeń, a później historyk na usługach Rzymu. Prokurator obciążał Żydów nieludzkimi podatkami, ale pozwalał na rozboje żydowskim sykariuszom, którzy dzielili się z nim łupem. Sykariusze wyłonili się ze stronnictwa zelotów. Niegdyś jedni i drudzy byli radykalnymi patriotami. Teraz stali się organizacjami bandytów. Następca Albina, Gesjusz Florus, okazał się jeszcze gorszy. Doprowadził do tego, że zdesperowani Żydzi wzniecili powstanie.

Najpierw zareagował wielkorządca Syrii Cestiusz Gallus. Postawił na nogi XII legion i wojska pomocnicze. Wczesną jesienią 66 roku z 30-tysięczną armią dotarł do Jerozolimy, ale połamał sobie zęby na potężnych murach świątyni. Jego odwrót i klęska pod Beth Horon rozzuchwaliły powstańców. Ufortyfikowali cały kraj, łudząc się, że powróciły czasy Machabeuszy i oto Izrael odzyskał niepodległość.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.