Ćwicz na zdrowie

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 34/2020

publikacja 20.08.2020 00:00

Aktywność fizyczna jest potrzebna wszystkim, niezależnie od wieku. U osób starszych pozwala dłużej zachować samodzielność i sprawność. Warto zacząć ćwiczyć, nawet jeśli przekroczyliśmy już 60., 70., a nawet 80. rok życia.

Ćwicz na zdrowie istockphoto

Codzienny wysiłek ruchowy zmniejsza ryzyko zachorowań na wiele chorób. Usprawnia ciało i daje satysfakcję z podejmowanych wyzwań fizycznych. Uczęszczanie na dopasowane do wieku i stanu zdrowia zajęcia ruchowe to doskonały pretekst do spotkań towarzyskich i niezastąpiony lek na samotność. Zajęcia grupowe dla osób 60+ czy wspólne uprawianie nordic walkingu nie wzbudza już żadnych emocji poza podziwem oraz mobilizuje inne starsze osoby do wysiłku fizycznego.

Aktywni czy nie?

Badanie GUS z 2014 r. pokazało, że seniorzy w Polsce nie są zbyt aktywną ruchowo grupą. Najczęściej wymienianą przyczyną takiego stanu rzeczy są zaburzenia wzroku i słuchu oraz inne choroby. Osoby 70+ i 80+ mają problemy z poruszaniem się, wstawaniem i kładzeniem się spać czy zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Ze względu na dolegliwości dotyka to aż co drugą osobę powyżej 65. roku życia. A wiadomo, że z wiekiem tych ograniczeń przybywa. Aby temu zapobiec, trzeba zwiększyć swoją aktywność ruchową. Wystarczy ćwiczyć 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu, aby w znaczącym stopniu poprawić kondycję, samopoczucie i zdrowie.

Najprościej rozpocząć od spacerów czy szybszych marszów (stąd popularność nordic walkingu – maszerowania z kijkami), jazdy na rowerze czy prostych ćwiczeń gimnastycznych. Dobrze o ich zakres zapytać lekarza albo fizjoterapeutę. Wśród najbardziej lubianych są zajęcia aerobowe (w tym aqua aerobic), rozciąganie, taniec, callanetics czy ćwiczenia z akcesoriami (piłki, kije gimnastyczne, elastyczne taśmy i inne). Najlepsze dla seniorów są treningi poprawiające wydolność krążeniowo-oddechową na przemian z aktywnością usprawniającą masę mięśniową, która z wiekiem powoli zanika. Korzystne są też ćwiczenia poprawiające gibkość ciała oraz równowagę i refleks. Taniec jako forma treningu dodatkowo pozwala na poprawienie koordynacji ruchowo-wzrokowej. Na początek można spróbować zumby lub latino dance.

Dostępne jest 54% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.