Mury drgnęły

Andrzej Grajewski

|

GN 32/2020

publikacja 06.08.2020 00:00

Na największym od 1991 r. wiecu w centrum Mińska tłumy śpiewały piosenkę Kaczmarskiego o murach, które runą. Na ile wybory prezydenckie 9 sierpnia zmienią Białoruś?

Na wiecu wyborczym od lewej: Weranika Capkała, Swiatłana Cichanouska (w białej bluzce) i Maryja Kalesnikowa (w okularach). Na wiecu wyborczym od lewej: Weranika Capkała, Swiatłana Cichanouska (w białej bluzce) i Maryja Kalesnikowa (w okularach).
TATYANA ZENKOVICH /EPA/pap

Przed dwoma miesiącami nikt nie słyszał o Swiatłanie Cichanouskiej, 38-letniej gospodyni domowej z Grodna, matce dwojga dzieci, anglistce pracującej w oddziale irlandzkiej organizacji charytatywnej – jak sama się przedstawia. Do zajęcia się polityką zmusił ją prezydent Alaksandr Łukaszenka, aresztując pod koniec maja jej męża Siarhieja, znanego blogera, który zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich. Swiatłana zdecydowała się go zastąpić. Jej blok wyborczy przyjął nazwę „Kraj do życia”, co nawiązuje do tytułu bloga, którego prowadził jej mąż. Początkowo władze nie traktowały jej poważnie.

Szybko zdobyła wymagane prawem 100 tys. podpisów i zarejestrowała oficjalnie swoją kandydaturę. To umożliwiło jej rozpoczęcie kampanii, która już przechodzi do historii Białorusi. Na spotkania z nią przychodzą tłumy. Nie tylko w wielkich miastach, ale także na głębokiej prowincji. Obserwując tę kampanię w internecie, można dostrzec, jak Swieta – tak jest witana na wiecach – krzepnie i dojrzewa. Początkowo obszerne fragmenty wystąpień czytała z kartki. Później coraz śmielej i odważniej nawiązywała kontakt z tłumem, przyciągając bezpośredniością i prostym przekazem. Przekonuje, że startuje w wyborach nie po to, aby rządzić krajem, ale przełamać monopol władzy prezydenta Łukaszenki. Trzy najważniejsze punkty programu, który chce zrealizować po zwycięstwie, to przeprowadzenie referendum w sprawie przywrócenia konstytucji z 1994 r., która ograniczała władzę prezydenta oraz liczbę jego kadencji, uwolnienie wszystkich więźniów politycznych oraz rozpisanie nowych wyborów prezydenckich, w których będą mogli startować wszyscy kandydaci na równych prawach, także ci, którzy obecnie siedzą w więzieniach.

Swieta, Wika i Maria

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.