Archiwum wojny

GN 31/2020

publikacja 30.07.2020 00:00

Portal 1920.gov.pl daje wszechstronny obraz działań po obu stronach frontu wojny polsko-bolszewickiej.

Portal jest podzielony  na działy tematyczne. Portal jest podzielony na działy tematyczne.

Do najciekawszych inicjatyw związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej należy szereg atrakcyjnych multimedialnych i plenerowych wydarzeń przygotowanych przez Archiwa Państwowe. Znajdują się w nich liczne świadectwa historyczne, w tym dokumenty, zdjęcia, ulotki i plakaty propagandowe, pozwalające wyrobić sobie pełny obraz dramatycznych zmagań, które doprowadziły ostatecznie do polskiego zwycięstwa. – Z okazji 100. rocznicy tych wydarzeń chcemy udostępnić je szerokiej publiczności, w przeważającej części także w wersji online, tak by każdy zainteresowany mógł do nich sięgnąć w dogodnej chwili – wyjaśnia ideę przedsięwzięcia naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. Dla zainteresowanych historią wojny polsko-bolszewickiej najciekawsza będzie możliwość poznania autentycznych źródeł historycznych, które zostaną przedstawione w nowoczesnej formie.

To jednak nie wszystko, bo Archiwa Państwowe wraz z Archiwum Akt Nowych przygotowały również specjalny portal 1920.gov.pl, stanowiący multimedialne kompendium wiedzy o tych wydarzeniach. W lipcu otwarta została wystawa pt. „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie”, współorganizowana z Muzeum Łazienki Królewskie. Z kolei w ramach projektu „1920/2020. Archiwum ożywione” na bulwarach nad Wisłą pojawią się murale inspirowane fotografiami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Przez całe wakacje trwa współorganizowany z Polskim Radiem oraz Polską Fundacją Narodową konkurs „Moje archiwum” na najciekawsze pamiątki rodzinne dotyczące wojny polsko-bolszewickiej.

Znakomicie zaprojektowany portal 1920.gov.pl daje wszechstronny obraz działań po obu stronach frontu, zarówno militarnych, jak i propagandowych. Znajdziemy tu m.in. kalendarium wydarzeń czy dokumenty obrazujące działania rządu polskiego w obliczu zagrożenia, a także bolszewickie „osiągnięcia” w dziedzinie propagandy skierowanej do polskiego ludu. Dzisiaj te usiłowania mogą wydawać się nam nieudolne i budzą wesołość, ale w czasie wojny nikogo nie śmieszyły.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.