MEN: Terytorialsi pomogą w organizowaniu kolonii i obozów letnich

PAP

publikacja 15.07.2020 15:20

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży - poinformował MEN. Wsparcie WOT będzie polegać w szkoleniach na temat bezpieczeństwa w związku z COVID-19, a w razie potrzeby także na pomocy medycznej i sanitarnej.

MEN: Terytorialsi pomogą w organizowaniu kolonii i obozów letnich Pixabay

Ministerstwo Edukacji Narodowej w środę na swojej stronie internetowej poinformowało, że Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

"Pod numerem 800-100-102 przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 8.00-20.00, dyżurują terytorialsi przeszkoleni i doświadczeni w organizowaniu wypoczynku zbiorowego, którzy udzielą szczegółowych informacji na temat zasad, uwarunkowań prawnych i możliwości wsparcia przez Wojsko Polskie" - czytamy.

Podano, że pomoc WOT ma polegać na szkoleniach dla pracowników i personelu podmiotów organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Żołnierze w razie potrzeby będą też udzielać pomocy medycznej. Mogą również wypełniać zadania sanitarno-higieniczne i przeciwepidemiczne na rzecz podopiecznych, pracowników i personelu ośrodków. W razie konieczności żołnierze zapewnią niezbędne wsparcie logistyczne, psychologiczne, a także odkażanie pomieszczeń i sprzętu.

"Każdy organizator wypoczynku, który zadzwoni na infolinię 800-100-102 i uzna, że pomoc WOT jest mu potrzebna, po zarejestrowaniu w bazie danych będzie mógł w prosty sposób składać wnioski za pomocą specjalnej aplikacji internetowej. Elektroniczny wniosek zostanie skierowany do właściwego urzędu wojewódzkiego. Po akceptacji przez wojewodę zadanie wsparcia będzie przesłane do lokalnej brygady obrony terytorialnej" - czytamy w komunikacie.

W tym roku podczas organizacji wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży obowiązywać będą wytyczne sanitarne przygotowane przez resorty edukacji, zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Celem procedur - opublikowanych w maju przez MEN - jest minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem przez wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń.

Zgodnie z wytycznymi uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają też, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku.

Uczestnicy wypoczynku mają być przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa, związanych z zachowaniem dystansu i z przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny. Rodzice muszą też zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku.

W wytycznych znalazły się też zapisy o organizacji warunków zakwaterowania, transportu i wyżywienia.

Z myślą o rodzicach MEN stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku https://wypoczynek.men.gov.pl/. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą - na 14 dni przed.

W poniedziałek w bazie wypoczynku znajdowało się ponad 13 tys. zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty.

"Wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia, dlatego liczby te cały czas się zmieniają" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. "Na chwilę obecną w zorganizowanych wyjazdach bierze udział prawie 435 tys. dzieci. Najchętniej uczestniczą one w wypoczynku krajowym - to blisko 280 tys. dzieci, w półkoloniach - ponad 151 tys. i wyjazdach zagranicznych - niecałe 4 tys. dzieci i młodzieży" - poinformowała.