W pustym kinie

Jakub Jałowiczor

|

GN 28/2020

publikacja 09.07.2020 00:00

Kina wolno już otwierać, ale sale świecą pustkami. Czy widzowie przenieśli się na stałe do internetu?

Po prawie 3-miesięcznym okresie lockdownu otwarto kina,  ale widzowie do nich  nie wracają. Po prawie 3-miesięcznym okresie lockdownu otwarto kina, ale widzowie do nich nie wracają.
pixabay

W ostatni weekend czerwca kreskówkę „Naprzód” obejrzały w Polsce 2003 osoby. Tydzień wcześniej widzów było 2999, a w pierwszy i drugi weekend miesiąca – nieco ponad 1 tys. Za każdym razem wystarczało to, by produkcja studia Disney/Pixar wyprzedziła konkurencję i znalazła się na pierwszym miejscu kinowej listy przebojów.

Ofiary pandemii

Rząd zamknął kina w środę 11 marca. Koniunktura już wcześniej zaczęła się załamywać. Mający premierę 21 lutego „Bad Boy” Patryka Vegi zajął pierwsze miejsce polskiego box office. Od piątku do niedzieli obejrzało go ponad 150 tys. osób. Nie był to bardzo zły wynik, ale we wcześniejsze weekendy roku zwycięzcy rankingu przyciągali do kin więcej ludzi. Typowany na przebój „Hejter” okazał się wielkim przegranym. Tuż po premierze mającej miejsce 6 marca dzieło Jana Komasy obejrzało 142 tys. osób, mniej, niż się spodziewano. W kolejnym tygodniu seanse nie mogły się już odbywać. Po ponownym otwarciu kin oglądalność kontynuacji „Sali samobójców” nie sięgnęła ani razu 1,8 tys. osób. Pod koniec czerwca film Komasy znalazł się poza pierwszą dziesiątką, co oznacza, że wybrało się na niego nie więcej niż 361 osób.

Blokada uniemożliwiła premierę mającego dużą promocję horroru „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Film grozy z Julią Wieniawą, Olafem Lubaszenką i Mirosławem Zbrojewiczem miał trafić do kin 13 marca. Zamiast tego tydzień później zaczęto go udostępniać klientom platformy Netflix. Po otwarciu sal tytuł znalazł się na afiszach. Jak podała „Rzeczpospolita”, w pierwszy weekend w całej Polsce poszły na niego 33 osoby. Kilkusetosobową widownią co weekend mogą się pochwalić twórcy „Najświętszego Serca”. Światowa premiera hiszpańskiego filmu o objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque miała miejsce 20 lutego. Łącznie w Polsce obejrzało go ponad 55 tys. osób, z czego zdecydowana większość wybrała się do kina przed blokadą.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.