Zemsta Kim Jo Dżong

Maciej Legutko

|

GN 27/2020

publikacja 02.07.2020 00:00

Główną rolę w kolejnej eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim odgrywa Kim Jo Dżong, siostra Kim Dżong Una. Wyrasta ona na drugą osobę w państwie.

Zemsta Kim Jo Dżong Korea Summit Press Pool / AFP PHOTO/east news

Po dwóch latach doniosłych gestów (spotkaniach Kim Dżong Una z prezydentami Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej) i nadziei na trwały pokój sytuacja na Dalekim Wschodzie wróciła do punktu wyjścia. Korea Północna znowu grozi wojną. Twarzą agresywnych posunięć KRLD jest Kim Jo Dżong. To ona oznajmia w ostatnich miesiącach kolejne działania północnokoreańskich wojsk oraz wygłasza wyjątkowo ostre przemówienia, nazywając Koreańczyków z Południa śmieciami i kundlami.

Siostra Kim Dżong Una w 2018 i 2019 roku była osobiście zaangażowana w dialog z USA i Koreą Południową. Gdy taktyka ocieplenia relacji nie przyniosła zniesienia sankcji i poprawy sytuacji gospodarczej, Kim Jo Dżong przystąpiła do politycznego odwetu. Ma ku temu odpowiednie narzędzia, gdyż jej rola w kraju stale rośnie i dziś jest bezsprzecznie osobą numer dwa w Korei Północnej.

Droga na szczyt

Życiorys Kim Jo Dżong, podobnie jak innych przedstawicieli izolowanej, komunistycznej elity KRLD, jest pełen luk. Ta 32-letnia kobieta to wnuczka Kim Ir Sena i najmłodsza córka Kim Dżong Ila. Razem z rządzącym obecnie bratem uczyła się w prywatnej szkole w Szwajcarii, a następnie ukończyła uniwersytet w Pjongjangu, stolicy swego państwa. Jej pierwsze potwierdzone zdjęcia pochodzą z 2010 roku ze zjazdu Partii Pracy Korei i z 2011 roku z pogrzebu Kim Dżong Ila. Polityczna kariera przedstawicielki komunistycznej dynastii nabrała tempa po objęciu władzy przez Kim Dżong Una. W 2015 roku objęła kierownicze stanowisko w partyjnym departamencie propagandy i agitacji, gdzie odpowiadała za wizerunek swojego brata.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.