Lawendowy zawrót głowy

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 26/2020

publikacja 25.06.2020 00:00

Jest rośliną nie tylko dekoracyjną. Dzięki zawartości wielu cennych dla naszego zdrowia składników lawendę można wykorzystać w kuchni i kosmetyce.

Lawendowy zawrót głowy pixabay

W naszym klimacie świetnie się czuje, pod warunkiem że uchronimy ją od zimowych mrozów. Pięknie rozrasta się na glebach przepuszczalnych i piaszczystych, kwitnąc silnie pachnącymi kwiatami. Nie lubi wilgotnego, ciężkiego podłoża. Dobrze rośnie na nasłonecznionych stanowiskach. Uprawiając ją u nas, lepiej wybrać odmiany bardziej odporne na mróz, a na zimę zabezpieczyć krzaczki agrowłókniną lub chochołami ze słomy. Jest rośliną miododajną. Wabi pszczoły, motyle i trzmiele, a odstrasza mszyce i komary. Dlatego dobrym jej sąsiadem będą krzewy róż. Nadaje się do obsadzania obwódek wzdłuż ścieżek i tarasów czy do urozmaicenia ogródków skalnych. Można ją też uprawiać w donicach na balkonie. Lawenda występuje w wielu odmianach. Różnią się one wielkością i kolorem kwiatów. Najbardziej popularny u nas odcień ciemnofioletowy może w innych odmianach przechodzić w jaśniejszy, wpadający w róż, a nawet biały.

Pochodzenie i właściwości

Fioletowe rzędy pachnącej lawendy kojarzą się głównie z Prowansją. Lawendowe pola i mnóstwo wyrobów związanych z tą rośliną znajdziemy w rejonie Morza Śródziemnego. Ale lawenda jest popularna niemal na całym świecie – od Wysp Kanaryjskich po Azję Południowo-Wschodnią. Znana jako środek zapachowy i uspokajający już w starożytnym Rzymie i Egipcie, dodawana była m.in. do kąpieli. Wtedy jej kwiaty i suszone ziele były składnikami środków czystości, służyły do perfumowania odzieży i całunów. W Anglii natomiast herbatę lawendową na bóle migrenowe i bezsenność stosowała królowa Elżbieta I. Lawenda ma wiele zastosowań dla zdrowia, urody, dekoracji domu, a coraz częściej także w kuchni.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.