Krew Ameryki

Jacek Dziedzina

|

GN 24/2020

publikacja 11.06.2020 00:00

Podziały rasowe w USA to ciągle otwarta rana. Wbrew pozorom jednak problem nie jest wcale… czarno-biały. A płonąca Ameryka to bardziej starcie cywilizacji niż zamieszki na tle rasowym.

Dowódca policji Los Angeles Cory Palka klęczy razem z czarnoskórymi uczestnikami protestu po śmierci George’a Floyda. Ta demonstracja miała charakter pokojowy, ale nie zawsze tak było. Dowódca policji Los Angeles Cory Palka klęczy razem z czarnoskórymi uczestnikami protestu po śmierci George’a Floyda. Ta demonstracja miała charakter pokojowy, ale nie zawsze tak było.
ETIENNE LAURENT /epa/pap

George Floyd miał 46 lat. Był Afroamerykaninem, kierowcą i ochroniarzem w jednym z klubów. Derek Chauvin ma 44 lata, jest białym Amerykaninem i policjantem od blisko 20 lat. Czarny George Floyd został uduszony przez białego Dereka Chauvina podczas zatrzymania w Minneapolis w stanie Minnesota. Floyd leżał skuty kajdankami, przygnieciony kolanem przez Chauvina. Przez kilka minut błagał o uwolnienie głowy, by mógł złapać oddech. Chauvin przygniatał jego kark nawet wtedy, gdy Floyd już się nie ruszał. Całą scenę nagrał telefonem jeden z przechodniów.

Mit rasizmu?

To wstrząsający obraz, który – co było jasne – obiegł cały świat. I który podpalił Amerykę. Przez blisko 100 miast przeszły demonstracje, z których część miała charakter pokojowy, inne były agresywne i przerodziły się w totalną demolkę wszystkiego, co stanęło na drodze, uderzając również w bronionych rzekomo Afroamerykanów (podpalone i splądrowane sklepiki i atak na ich właścicieli, w tym również czarnoskórych). Słuszne oburzenie ludzi w wielu miejscach zostało zagospodarowane czy raczej sterroryzowane przez ruch Antifa, który nie kryje swoich rewolucyjnych, destrukcyjnych celów. Sytuacja właściwie dość szybko wymknęła się spod kontroli, a w mediach mniej poprawnych politycznie można znaleźć nagrania, na których aktywiści ruchu Black Lives Matter każą białej Amerykance uklęknąć z zawiązanymi oczami i przepraszać za to, że jest biała.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.