Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia [ZDJĘCIA]

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/Radio eM/Katowice

publikacja 07.06.2020 13:19

Proszę Boga – Ojca i Syna i Ducha Świętego - abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia - mówił do maturzystów abp Wiktor Skworc. W niedzielę Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca) metropolita katowicki celebrował w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w ich intencji. Była ona transmitowana w Radiu eM oraz w Internecie. Za maturzystów w kolejnych trzech miejscach archidiecezji modlili się również w tym czasie biskupi pomocniczy.

Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia [ZDJĘCIA] Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w intencji maturzystów Krzysztof Gawor/Foto Gość

Metropolita katowicki w katowickiej katedrze pozdrowił maturzystów słowami: „Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i udzielanie się Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi”. Zauważył, że kończą szkołę i zdają maturę – egzamin dojrzałości - w niezwykłych okolicznościach. Mówił o doświadczeniu „zdalnego” nauczania, zdalnych konsultacje, izolacji i braku szkolnej wspólnoty. To wszystko za sprawą zagrożenia epidemicznego.

- Ostatecznie to, co nas dotknęło, mimo, że znamy bezpośrednie przyczyny, pozostaje tajemnicą. Wobec niej człowiek okazał się bezbronny i bezradny - mówił abp Skworc. - Tajemnica – jest również obecna w przestrzeni wiary - przypomniał mówiąc o tajemnicy Trój-jedynego Boga.

Metropolita próbował dogmat o Trójcy Świętej w sposób przystępny wyjaśnić młodzieży. - Ojciec daje Syna z motywu miłości, a my Go przyjmujemy jako dowód miłości Boga do swego stworzenia, do człowieka - tłumaczył. - Jesteśmy dziełem Boga. (...) Zostaliśmy odkupieni przez mękę i śmierć Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Jest również z nami Duch Święty. To Zmartwychwstały Pan – w wieczerniku zapowiedział Jego przyjście i prosił: weźmijcie Ducha Świętego - mówił podkreślając, że w dniu chrztu św. weszliśmy w tajemnicę Trój-jedynego Boga.

Hierarcha mówił o potrzebie ponowienia spotkania z Duchem Świętym i przyjęcia Jego darów, w obliczu zahamowań i lęków, jakie towarzyszą młodym przed zbliżającym się egzaminem maturalnym. - Matura jest doświadczeniem granicznym - podkreślał wskazując, że kończy ona dni przeżywane w gronie znanych, bliskich nauczycieli, przyjaciół, i klasowej wspólnoty. - Przed wami otwiera się przyszłość, jeszcze nieznana, tajemnicza, choć już jakoś zaplanowana. Matura – egzamin dojrzałości, oznacza często opuszczenie domu i wyruszenie w podróż dorosłości. Ta sytuacja rodzi pewien niepokój, któremu towarzyszy oczekiwanie na spełnienie marzeń, na zrealizowanie pasji, na spotkanie z uczelniami lub pracą - dodawał metropolita katowicki.

Wskazywał jednak, że w tę sytuację wchodzi dziś Chrystus Zmartwychwstały, który mówi: Nie lękajcie się! Zapewniał, że to On ich "umocni mocą z Wysoka, aby dar młodości przekuli w dojrzałość ducha i ciała, intelektu i uczuć, w dojrzałość spełnionego, szczęśliwego człowieczeństwa!" - Abyście – prowadzeni przez Ducha Świętego - spełnili w swoim życiu misje i powołanie - powiedział do maturzystów abp Skworc.

Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia [ZDJĘCIA]   Tegoroczna pielgrzymka maturzystów do katedry Chrystusa Króla w Katowicach Krzysztof Gawor/Foto Gość

Zachęcił młodych, by przykład brali ze św. Pawła, który jako młody człowiek spotkał Zmartwychwstałego i oddał Mu całe swoje życie. - Nie zraziły Pawła niebezpieczeństwa i trudności, odrzucenia i prześladowania. Nie bał się mniejszych i większych egzaminów z wierności Jezusowi, ponieważ wierzył, że wszystko może w Tym, który go umacnia - wskazywał młodym, by tak jak Apostoł Narodów wzięli udział w "zawodach" wiary i ukończyli je zwycięsko.

Zwracając się do maturzystów, metropolita katowicki życzył im, aby maturalne zawody ukończyli z jak najlepszymi wynikami. - Proszę też Boga – Ojca i Syna i Ducha Świętego - abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia, osiągając nie tylko wiedzę, stanowiska i urzędy, ale i człowieczeństwo według miary, którą kreśli Jezus w swojej Ewangelii - mówił abp Skworc.

Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia [ZDJĘCIA]   Maturzyści modlili się w katowickiej katedrze Krzysztof Gawor/Foto Gość

W tym samym czasie biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczyli Eucharystii w intencji tegorocznych maturzystów w innych parafiach archidiecezji katowickiej: bp Marek Szkudło w kościele bł. Karoliny w Tychach, bp Adam Wodarczyk w bazylice NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, bp Grzegorz Olszowski w bazylice św. Antoniego w Rybniku. Również te Msze św. były transmitowane w Internecie.

Hasło tegorocznej pielgrzymki maturzystów brzmiało "Maturzysto - nie pękaj, ale módl się!". Do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali także nauczyciele i wychowawcy oraz księża katecheci. Metropolita katowicki wszystkim uczniom kończącym rok szkolny udzielił pasterskiego błogosławieństwa.