Wielki powrót "czarnej pszczoły"

wt

publikacja 20.05.2020 17:30

Po II wojnie światowej gatunek ten uznano za wymarły. Dziś coraz częściej jest obserwowana w Polsce.

Wielki powrót "czarnej pszczoły" Vassil

Czarna pszczoła, czyli zadrzechnia fioletowa Xylocopa violacea to ciepłolubny owad z rodziny pszczołowatych obserwowany na ziemiach polskich w latach 1868–1935. W tym czasie odnotowano osiem stanowisk występowania tego gatunku. Przez kolejne dziesięciolecia nie był obserwowany i uznano go w 2002 r. na tym terenie za wymarły. Za główne przyczyny zniknięcia czarnej pszczoły uznano zmiany tutejszego środowiska naturalnego: niedostatek próchniejących starych drzew i kurczenie się terenów stepowych. 

Okazuje się jednak, że czarna pszczoła powróciła. Po raz pierwszy po dekadach przerwy zaobserwowano ją w 2005 r. Od tego czasu odnotowano aż sześć stanowisk występowania: w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Oławie, Wrocławiu, Włoszczowie i Miechowie.  

Zadrzechnia ma bardzo charakterystyczny wygląd: duże ciało od 2 do 2,5 cm, ubarwiona czarno z czarnym owłosieniem oraz ciemnymi, fioletowo połyskującymi skrzydłami. Jest owadem pożytecznym - zbiera nektar i zapyla 17 gatunków roślin - przede wszystkim groszek pachnący, ale też m.in. soję czy robinię akacjową. Swoje gniazda buduje w starych, często spróchniałych czy obumarłuch drzewach. Dlatego dla jej przetrwania tak istotne jest zachowanie suchych starodrzewów.