Anioł, a człowiek

Franciszek Kucharczak

|

GN 21/2020

publikacja 21.05.2020 00:00

Zakon karmelitański obchodzi jubileusz. 800 lat temu krew przelał pierwszy święty karmelita.

Antonio de Pereda,  „Św. Anioł”, Muzeum Prado, Madryt. Antonio de Pereda, „Św. Anioł”, Muzeum Prado, Madryt.
wikimedia

Sycylia, nadmorskie miasto Licata, 1 maja 1220 roku. Tłum nie mieści się w kościele Świętych Filipa i Jakuba. Ludzie z zapartym tchem słuchają kazania mnicha o imieniu Anioł. To nie tylko świetny kaznodzieja, ale po prostu człowiek do dna duszy oddany Chrystusowi. Towarzyszy mu opinia świętości. Jej potwierdzeniem są liczne cuda, podobno nawet wskrzeszenia. Jego słowa to nie „cymbał brzmiący” – one mają moc. Liczni słuchacze żałują za grzechy i odmieniają życie. Wśród nawróconych jest Margherita, siostra miejscowego notabla, rycerza o imieniu Berengariusz. Możnowładca jest członkiem sekty katarów, a ponadto od kilkunastu lat, wywołując nieopisany skandal, żyje ze swoją siostrą w kazirodczym związku. Ma z nią troje dzieci. Teraz Margherita, zalana łzami, w obecności wielu świadków przeprasza Boga za swoje winy.

Berengariusz, którego Anioł wcześniej w osobistych rozmowach przekonywał do zmiany postępowania, na wieść o decyzji siostry wpada w furię. Z mieczem w ręku dopada kaznodzieję przed kościołem i w szale wściekłości zadaje mu pięć ran. Krzyczy, że Margheritę spotka ten sam los. Zakrwawiony mnich żyje jeszcze. Prosi osłupiałych ludzi, żeby ostrzegli kobietę o grożącym jej niebezpieczeństwie. Potem przebacza napastnikowi. O to samo błaga zebranych, wzywając ich, żeby się nie mścili, lecz także wybaczyli Berengariuszowi zbrodnię. Odniesiony do domu, umiera cztery dni później – 5 maja 1220 roku.

Po ośmiu wiekach decyzją generała zakonu karmelitańskiego okrągła rocznica tego właśnie dnia otworzy rok jubileuszowy 800. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Anioła z Sycylii, jednego z pierwszych karmelitów. Jubileusz zakończy się 5 maja 2021 roku. Z tej okazji wszystkim, którzy w tym czasie będą uczestniczyli we Mszach św. w kościołach karmelitów, Stolica Apostolska udziela możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.