Oszczędzaj każdego dnia

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 20/2020

publikacja 14.05.2020 00:00

Problem suszy w Polsce i na świecie to realne zagrożenie, a nie tylko sezonowy news. Nawet jeśli za oknem teraz widać deszcz, warto zacząć oszczędzać wodę w swoim domu.

Oszczędzaj każdego dnia istockphoto

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych zużywa ok. 575 litrów wody w ciągu doby. W Polsce to zużycie wynosi ok. 150 litrów, a w Mozambiku tylko 5 litrów. 14,5 proc. ludzi na ziemi nie ma dostępu do wody pitnej. Polska wcale nie należy do krajów bardzo zasobnych w wodę. Zajmujemy pod tym względem przedostatnie miejsce w Europie, jest więc o co zawalczyć.

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe najwięcej wody zużywa do mycia (36 proc.), spłukiwania toalet (30 proc.), prania (15 proc.), mycia naczyń (10 proc.) i sprzątania (6 proc.). Tylko 3 proc. wody wykorzystujemy do picia i gotowania. Z tych danych wynika, że część zużywanej wody moglibyśmy wykorzystywać powtórnie. Od czego zacząć?

Instalacje i sprzęty

Przystępując do domowego planu oszczędzania, warto przyjrzeć się instalacjom sanitarnym i bateriom w umywalkach i prysznicach. Spora ilość wody marnuje się z powodu nieszczelnych spłuczek lub kranów. Rocznie tracimy przez to nawet 180 zł. Kolejnym krokiem może być zamontowanie na kranach perlatorów. Niewielkie nakrętki powodują napowietrzenie wody lub regulację jej przepływu. Na rynku dostępne są perlatory z silikonową, plastikową i metalową wkładką (od 25 zł za sztukę). Przystosowane (dzięki odpowiednio dobranemu gwintowi) do kranów w zlewozmywakach, umywalkach, wannach czy na słuchawkach prysznicowych przyniosą oszczędność od 15 proc. (tańsze wersje) do 60 proc. (wersje droższe) zużywanej wody.

Kolejnym rozwiązaniem jest ograniczenie przepływu wody. Niektóre słuchawki prysznicowe mają wbudowane elementy pozwalające ograniczyć jej wypływanie nawet o 50 procent. Podobnie jest z bateriami przy umywalkach, gdzie zamontowane są specjalne blokady redukujące strumień wody. W miejscach publicznych natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem są baterie włączające się na określony czas.

Dostępne jest 47% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.