Pod opieką Ostrobramskiej

Agata Puścikowska

|

GN 19/2020

publikacja 07.05.2020 00:00

Sowieci przyszli w nocy. Dali Zofii chwilę na spakowanie. Zabrała skuteczną Obrończynię.

Rok 1935, rodzina Kamińskich. Mały Miecio na kolanach taty. Rok 1935, rodzina Kamińskich. Mały Miecio na kolanach taty.
archiwum rodzinne ks. mieczysława kamińskiego

Skromniutkie mieszkanie w Windsorze w prowincji Ontario w Kanadzie. Na ścianie kopia cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, która przewędrowała pół świata. Była skarbem i ratunkiem samotnej matki z pięciorgiem dzieci. I do dziś błogosławi jednemu z tych dzieci – 90-letniemu księdzu, Mieczysławowi Kamińskiemu.

Na Ojczyzny łono...

„Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!” – pisał Adam Mickiewicz. I miał taką samą nadzieję jak ks. Mieczysław: że Matka Ostrobramska wróci go „cudem na Ojczyzny łono”. Bo ks. Mieczysław doskonale wie, czym jest tęsknota za Polską. Na obczyźnie przeżył większość życia: posługiwał w wielu parafiach polonijnych i angielskojęzycznych w Kanadzie. Sam wygnaniec, szczególnie wspierał rodaków. Po 1981 roku pomógł osiedlić się w Kanadzie ponad sześciu tysiącom emigrantów z Polski.

Z Wilna do tajgi

Osada Bujniewicze koło Nowogródka. Kilka lat przed wybuchem II wojny światowej. Zofia Kamińska, żona legionisty, matka czworga dzieci, idzie na pielgrzymkę do Ostrej Bramy w Wilnie. Przywozi z cudownego miejsca dużą kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Kiedy wraca, zawiesza ją z pietyzmem w domu. I nawet nie przypuszcza, że obraz będzie jedyną rzeczą, która ocaleje z całego gospodarstwa.

Wybucha II wojna światowa. Andrzej Kamiński, mąż pani Zofii, walczy na froncie. 17 września na wschodnie rubieże Rzeczypospolitej wkracza Armia Czerwona. W październiku Andrzej Kamiński zostaje aresztowany i wywieziony na Syberię. Umiera w Czelabińsku w nieznanych okolicznościach. Jednak Sowietom to nie wystarcza. Zabierają się za żonę i dzieci żołnierza. W nocy 10 lutego 1940 roku NKWD wkracza do jego domu w Bujniewiczach. Funkcjonariusze wyrywają z łóżek bezbronną kobietę i dzieci: Heńka, Mariana, Zofię i Mietka oraz ich małą kuzynkę Józię, która akurat przebywała u Kamińskich. Dano im krótką chwilę na spakowanie. Co może zabrać w straszliwą podróż w nieznane samotna kobieta z pięciorgiem dzieci? Najmłodszy Mietek miał wówczas 10 lat. Pakować trzeba się szybko, bo czerwonoarmiści krzyczą i poganiają. Zofia wkłada do walizki obraz z Ostrej Bramy. Matka Boża Miłosierdzia będzie odtąd czuwać nad rodziną.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.