Dr Watkins zaprasza

GN 18/2020

publikacja 30.04.2020 00:00

Koronawirus dopadł kina, ale filmom nie zaszkodził.

Spektakl Teatru Telewizji „Psie głowy” to jedna z propozycji Studia Filmowego Dr Watkins. Spektakl Teatru Telewizji „Psie głowy” to jedna z propozycji Studia Filmowego Dr Watkins.
materiały producenta

Studia i dystrybutorzy filmowi zmuszeni zostali od odwołania premier, jednak byli i tacy, którzy, nie czekając na zniesienie obowiązujących obecnie zakazów, pokazują swoje najnowsze produkcje online, najczęściej w portalach VOD. Z tym że nie dotyczy to filmów wysokobudżetowych, które mają szansę stać się hitami i przynieść przynajmniej zwrot wydanych na ich produkcję środków. Swoje premiery mają natomiast filmy artystyczne, o mniejszych budżetach, które otrzymują wsparcie instytucji państwowych i lokalnych, a także różnych fundacji.

Zdarzają się też producenci, którzy udostępniają część swoich filmów bezpłatnie, najczęściej na YouTube, jak również na własnych platformach. Natomiast spektakularną decyzję podjął Jerzy Zalewski, właściciel Studia Filmowego Dr Watkins, który zaprasza wszystkich do bezpłatnego oglądania produkcji studia w internecie. Studio istnieje od 1989 r., założyli je trzej przyjaciele z wydziału reżyserii łódzkiej Filmówki: Andrzej Kraszewski, Robert Kaczmarek i Jerzy Zalewski. W 1991 r. zmarł inicjator powstania studia Andrzej Kraszewski, a Robert Kaczmarek założył własne. – Nasz dorobek to kilkadziesiąt produkcji – głównie filmy dokumentalne, ale także spektakle Teatru TV, cykliczne programy telewizyjne oraz dwa filmy fabularne: „Gnoje” (1995) i „Historia Roja” – informuje szef studia Jerzy Zalewski. – Zapraszamy do wspólnego, bezpłatnego oglądania w internecie produkcji studia. Ich udostępnianie rozpoczęliśmy jeszcze zanim nastała pandemia, w reakcji na istotne daty i wydarzenia.

Warto wspomnieć, że autor „Historii Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” miał w swoich planach realizację fabuły będącej kompilacją losów braci Ryszarda i Jerzego Kowalczyków oraz żołnierzy NSZ ze słynnego oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”. Cały dorobek Studia Filmowego Dr Watkins można oglądać na kanale YouTube „Jerzy Zalewski – Obywatel Reżyser”. Prócz wielu dokumentów i programów telewizyjnych znajdziemy tu również ciekawe rozmowy realizowane w cyklu „Pod prąd”. To znakomite i nie do przeceniania świadectwa historii, tym cenniejsze, że niektórzy z rozmówców, jak np. Marek Nowakowski, już nie żyją.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.