Jak trwoga, to do… Matki

Agata Puścikowska

|

GN 18/2020

publikacja 30.04.2020 00:00

Gdy przychodziła zaraza, od setek lat lud prosił o ratunek Matkę. Czy mogła dzieciom odmówić pomocy?

Matka Boża Ostrożańska. Matka Boża Ostrożańska.
TOMASZ MATUSZKIEWICZ /east news

Nie. Jak matka z lekarstwem do dziecka w gorączce, tak Madonna przybywała i zatrzymywała straszne choroby. Wiele wizerunków maryjnych pochodzi więc z czasów dżumy, cholery. Lud dziękował Madonnie, ozdabiając je wotami, i otaczał kultem. Czy i w dobie obecnej zarazy Matka Boża nie pozostanie obojętna? Prośmy…

Matka Boża Łaskawa

Łaskawa Madonna trzyma w dłoniach połamane strzały nieszczęść, zła i choroby. Jej kult rozpoczął się we Włoszech na początku XV w., gdzie przeor klasztoru dominikanów z Faenzy szerzył nabożeństwo do Maryi, by uratować ludność miasta od zarazy. Wcześniej miała się tam ukazać Matka Boża w złotej sukni i błękitnym płaszczu, która w uniesionych dłoniach trzymała złamane strzały. Maryja została przedstawiona jako Tarcza – Palladium. Wyłaniała się ze złotych obłoków, a ciemnogranatowym płaszczem ochraniała swoje dzieci. Żądała powszechnego postu i procesji pokutnych. Kiedy wierni spełnili prośbę, niedługo potem zaraza ustała.

Do Polski kult Matki Bożej Łaskawej przenieśli pijarzy. Ojciec Hiacynt Orselli SP, urodzony w okolicach Faenzy, zamówił duży obraz inspirowany freskiem z 1410 r. i odwzorowujący jego główne motywy. W marcu 1651 r. obraz został uroczyście wprowadzony do drewnianego kościoła przy ul. Długiej w Warszawie. Nuncjusz apostolski w obecności pary królewskiej odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto Matki Bożej Łaskawej na drugą niedzielę maja.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.