Możemy zastąpić Chiny

GN 17/2020

publikacja 23.04.2020 00:00

O kolejnych rządowych programach wsparcia firm, pakietach mieszkaniowym i farmaceutycznym oraz o szansie, jaką pandemia stworzyła dla polskiej gospodarki, mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Możemy zastąpić Chiny Adam Chełstowski /Forum

Bogumił Łoziński: Zachorowalność na koronawirusa nie spada, mamy obowiązek noszenia w przestrzeni publicznej masek, a rząd ogłasza poluzowanie restrykcji związanych z epidemią. Nie dostrzega tu Pani sprzeczności?

Jadwiga Emilewicz: To prawda, że spadek zachorowań nie jest jeszcze tak wyraźny jak w Czechach, Austrii czy Niemczech, ale sytuacja u nas jest stabilna. Co więcej, przypadki nowych zachorowań odnotowujemy głównie w miejscach, gdzie szybko powinniśmy opanować rozwój epidemii. Chodzi o szpitale czy domy pomocy społecznej. Biorąc pod uwagę znoszenie restrykcji w innych krajach Europy Zachodniej, w których ten proces zaczął się trzy–cztery tygodnie wcześniej, postępujemy bardzo ostrożnie.

Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, jednak na razie otworzył dostęp do parków i lasów, zezwolił na spacery w celach rekreacyjnych oraz złagodził limity obecności osób w sklepach i kościołach. Czy któryś z tych elementów można zaliczyć do odmrażania gospodarki?

Pierwsza faza znoszenia restrykcji nie odnosi się wprost do gospodarki. Ma nam wpoić nowe nawyki, nauczyć życia z koronawirusem, nowej normalności, czyli właśnie chodzenia w maseczkach, mycia rąk czy zachowywania odpowiedniej odległości od innych osób. Dopiero w kolejnych fazach będą znoszone restrykcje bezpośrednio dotykające gospodarkę – najpierw handel, potem szeroko rozumiane usługi, a na koniec infrastrukturę związaną z czasem wolnym. Wprowadzenie każdej z tych faz poprzedzi analiza rozprzestrzeniania się pandemii i w zależności od tego będziemy określać czas i zakres zdejmowania kolejnych ograniczeń. Jeśli zaobserwujemy spadek zachorowań, to bardzo prawdopodobne, że będziemy przechodzić do kolejnych etapów, ale nie szybciej niż co dwa tygodnie.

Które restrykcje wynikające z epidemii najbardziej uderzają w naszą gospodarkę?

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.