Sąsiedzi walczą z pandemią

Andrzej Grajewski

|

GN 13/2020

publikacja 26.03.2020 00:00

Epidemia ogarnęła cały świat. Jak sobie w tych czasach radzą nasi sąsiedzi – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i duchowym?

Przekazanie władzy nowemu rządowi Słowacji odbyło się w nietypowy sposób. Przekazanie władzy nowemu rządowi Słowacji odbyło się w nietypowy sposób.
epa/pap

Wszystkie kraje regionu, poza Białorusią i częściowo Rosją, wybrały model, który zastosowały władze polskie, a więc izolację swych obywateli i zamrożenie aktywności w sferze publicznej oraz w handlu i usługach. Zamknęły także zewnętrzne granice.

W Niemczech rośnie rola centrum

Niemcy są w pierwszej piątce państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Ze względu na ich federalną strukturę decyzję o środkach podejmowanych w walce z epidemią podejmowały nie władze centralne, ale landowe, co osłabiło ich radykalizm i tempo wprowadzania. Obecnie większą rolę w walce z pandemią odgrywa rząd federalny. W miejscach publicznych można poruszać się tylko w pojedynkę lub parami. Nie dotyczy to rodzin i członków tego samego gospodarstwa domowego. Szkoły i przedszkola są zamknięte. Najwięcej zakażonych jest w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w Badenii-Wirtembergii. Kwarantannę domową odbywa także kanclerz Angela Merkel. Kontaktowała się z lekarzem, u którego później wykryto koronawirusa.

Jednym z fenomenów tych dni stało się niezwykłe zapotrzebowanie na papier toaletowy, wykupywany w wielkich ilościach w całym kraju. Gospodarka zostanie zasilona ogromną kwotą 550 mld euro, ale problemem może być brak pracowników. Z powodu zamknięcia granic nie przyjedzie do Niemiec co najmniej 300 tys. pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie oraz 200 tys. kobiet pracujących jako opiekunki przy ludziach starszych i chorych.

Ograniczenia dotyczą także zgromadzeń religijnych. Zarówno Kościół katolicki, jak i ewangelicki zachęcają ludzi do brania udziału w nabożeństwach za pośrednictwem mediów. Wielu duchownych katolickich i ewangelickich indywidualnie prowadzi duszpasterstwo w internecie albo ma dyżury przy telefonach i reaguje na sygnały czy prośby od swoich wiernych.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.