Radio z Bogiem

Bogumił Łoziński

|

GN 13/2020

publikacja 26.03.2020 00:00

Dziś, gdy dostęp do Eucharystii w kościołach został ograniczony z powodu epidemii, dzięki transmisjom w mediach Polacy mają możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej.

TVP Polonia transmituje Msze św. od 1997 r. TVP Polonia transmituje Msze św. od 1997 r.
henryk przondziono /foto gość

W trakcie protestów w sierpniu 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów. Trzeci dotyczył wolności słowa i brzmiał: „Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań”. Ten fragment zawartego 31 sierpnia porozumienia był podstawą do rozpoczęcia transmisji Mszy św. radiowej, co nastąpiło już 21 września 1980 r. Przy radioodbiornikach zgromadziło się wówczas ok. 10 mln słuchaczy.

Pierwsi na świecie

Upomnienie się strajkujących o prawo do obecności treści religijnych w mediach pokazuje, jak ważna dla Polaków była wiara. Warto przy tym przypomnieć, że postulaty dotyczące wolności religijnej były formułowane już w czasie wcześniejszych protestów przeciwko komunistycznej władzy. W październiku 1956 r. manifestanci nieśli transparenty z hasłami: „My chcemy Boga”, „Żądamy religii w szkołach!” i śpiewali pieśni religijne.

Być może wśród strajkujących w sierpniu 1980 r. były osoby, które pamiętały, że Polskie Radio w przeszłości transmitowało Mszę Świętą. Po raz pierwszy 3 maja 1927 r. z katedry w Poznaniu jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Od tamtej pory Msza była transmitowana z poznańskiej katedry na stałe. Po przerwie wojennej, w Boże Narodzenie 1945 r. Polskie Radio transmitowano Pasterkę z Łodzi, a następnego dnia Mszę św. z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Komuniści usunęli jednak Msze z anteny w 1949 roku.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.