Apeluję o spokój, państwo działa!

GN 11/2020

publikacja 12.03.2020 14:12

O działaniach państwa w walce z koronawirusem mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Apeluję o spokój, państwo działa! Tomasz Gołąb /Foto Gość

Bogumił Łoziński : Pojawiają się w Polsce kolejne przypadki koronawirusa i rośnie lęk przed zakażeniem. Liczy się Pan z paniką?

Min. Łukasz Szumowski: Sytuacja jest dla wszystkich nowa i stresująca, ale warto, abyśmy wykazali się spokojem. Pamiętajmy o tym, że służby państwa działają. By ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy wszyscy przestrzegać procedur wskazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Właśnie po to, by ludzie mieli łatwy dostęp do informacji, uruchomiliśmy w Narodowym Funduszu Zdrowia całodobową infolinię: 800 190 590, gdzie każdy uzyska informacje, między innymi o tym, jak zachować się w sytuacji podejrzenia zakażenia. Informacje można znaleźć także na stronie www.gov.pl/koronawirus.

Jaki procent zakażonych koronawirusem umiera?

Koronawirus SARS-Cov-2 to nowy wirus. Wiemy, że wywołuje chorobę o nazwie ­COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Są to objawy podobne do grypy. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20 proc. osób, w 80 proc. przypadków jej przebieg jest łagodny, według WHO śmiertelność wynosi ok. 3,4 procent.

Wiemy, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Można natomiast stosować pewne metody zapobiegania zakażeniu. To te same sposoby, które stosuje się w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, czyli: częste mycie rąk, zakrywanie ust i nosa przy kasłaniu i kichaniu oraz zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Ludzie, którzy w ostatnich dniach przebywali w regionie występowania nowego wirusa, np. w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub na Tajwanie, i zaobserwowali objawy, które wskazałem, powinni bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie trafią na izolację i zostaną od nich pobrane próbki do badań pod kątem obecności koronawirusa.

Ludzie poddani kwarantannie dwa tygodnie muszą pozostać w domu i obserwować swój stan zdrowia. Skąd mają mieć żywność?

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.