5 kobiet pro-life, które warto znać

MG/Live Action/YT

publikacja 11.03.2020 10:38

Z różnych światów, z różnych sfer. Łączy je miłość do nienarodzonych.

5 kobiet pro-life, które warto znać   Wangari Maathai. e pants / CC 2.0

Wangari Maathai - działaczka na rzecz środowiska i polityki. Była pierwszą Afrykańską kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla „za wkład w zrównoważony rozwój, demokrację i pokój”. Studiowała biologię na uczelniach amerykańskich i niemieckich. Doktorat w dziedzinie weterynarii obroniła na Uniwersytecie w Nairobi, gdzie następnie wykładała anatomię zostając pierwszą w Afryce Wschodniej kobietą-profesorem.

Była zwolenniczką życia i nalegała na przywrócenie prawa kenijskiego, które gwarantowało ojcom odpowiedzialność finansową za ich dzieci.

- Zarówno [kobieta, jak i jej dziecko] są ofiarami - powiedziała norweskiej gazecie "Dagen".

"Nie ma powodu, dla którego ktoś, kto został poczęty, nie miałby okazji się urodzić i prowadzić szczęśliwego życia. Zakończenie życia jest błędem. Kiedy zezwalamy na aborcję, karzemy kobiety... i karzemy dzieci, których życie zostało zakończone... Chcę, żebyśmy się trochę cofnęli i powiedzieli: dlaczego ta kobieta i to dziecko są zagrożone? Dlaczego ta kobieta grozi przerwaniem tego życia? Co musimy zrobić jako społeczeństwo? Czego obecnie nie robimy jako społeczeństwo?"

Ellen McCormack była jedną z pierwszych kobiet, która kandydowała na urząd prezydenta USA z partii Demokratów w 1976 roku. Ochrona życia był jej priorytetem. McCormack pomogła pokazać milionom Amerykanów prawdę o życiu w łonach matek w czasie, gdy USG nie było tak łatwo dostępne. Była członkiem-założycielem nowojorskiego Komitetu Działań na rzecz Życia. Zorganizowała także Marsz Kobiet dla Życia w 1971 r. w Nowym Jorku.

Poniżej jej spot, gdy ubiegała się o urząd prezydenta.

Ellen McCormack - 1976 Campaign
Carrie Chapman Catt Center for Women and Politics
5 kobiet pro-life, które warto znać   Milfred Fay Jefferson na spotkaniu z Reganem. Wikipedia

Milfred Fay Jefferson był współzałożycielką i prezesem National Right to Life. Była też pierwszą czarną kobietą, która ukończyła Harvard Medical School i pierwszą kobietą pracującą jako chirurg ogólny w Boston University Medical Center.

Żarliwa zwolenniczka obrony życia. Jefferson był jedną z pierwszych osób, która ostrzegła Amerykanów, że aborcja zostanie wykorzystana do bezpośredniego ataku na społeczność czarnych osób. Wiedziała, że przemysł aborcyjny wykorzysta biedne kobiety i ich ciążę jako pretekst do legalnej aborcji. Niestety miała rację.

5 kobiet pro-life, które warto znać   Eunice Kennedy Shriver. Wikiepdia

Eunice Kennedy Shriver była siostrą prezydenta Johna F. Kennedy'ego oraz senatorów Roberta i Edwarda Kennedy'ego. Poświęciła swoje życie pomaganiu osobom niepełnosprawnym. Była zdecydowanie przeciwna aborcji.

W 1963 zorganizowała pierwsze półkolonie sportowe dla osób z upośledzeniem umysłowym. W 1968 roku w Chicago odbyła się pierwsza Olimpiada Specjalna. 

Kiedy grupa proaborcyjna National Abortion Rights Action League  wykorzystała cytat jej brata Johna F. Kennedy'ego, aby wspomóc ich program aborcyjny, Shriver publicznie ich za to zgromiła. Ona i jej mąż Sargent Shriver pracowali nad edukacją Amerykanów, dodając swoje nazwiska do reklamy w „New York Timesie”, w której wzywano społeczeństwo do opieki zarówno nad kobietami, jak i przedwcześnie urodzonymi dziećmi.

„Dzisiaj USG dało nam prawdziwe okno do macicy i umożliwiło nam szczegółową obserwację złożonego życia dziecka przed urodzeniem”.

5 kobiet pro-life, które warto znać   Benazir Bhutto. Wikipedia

Benazir Bhutto  była premierem Pakistanu - pierwszą kobietą-przywódczynią kraju muzułmańskiego. Bhutto był orędownikiem kobiet i dzieci, w tym dzieci nienarodzonych. 

Feministki dla Życia zauważają, że podczas swojego przemówienia na czwartej Światowej Konferencji ONZ w Pekinie w Chinach Bhutto powiedziała:

"Aby zadowolić męża, kobieta chce syna. Aby mąż jej nie porzucił, kobieta chce syna. I zbyt często, gdy kobieta spodziewa się dziewczynki, zachęca męża do porzucenia lub aborcji tego niewinnego, doskonale ukształtowanego dziecka. Kiedy się tu dzisiaj gromadzimy, docierają do nas krzyki dziewczynki."

Bhutto marzyła o świecie „w którym możemy zaangażować nasze zasoby społeczne w rozwój życia ludzkiego, a nie w jego niszczenie”. Została zamordowana w 2007 roku podczas kampanii wyborczej.